Údaje o drogách nie sú k dispozícii vo vybratom jazyku, zobrazí sa pôvodný text
Kodein 1 a pharma
Těhotenství Středně velké množství údajů o těhotných ženách neposkytuje důkazy o zvýšeném riziku významných malformací spojených s expozicí během těhotenství. Opioidy procházejí placentou. Dlouhodobé užívání opiátů může způsobit fyzickou závislost plodu a abstinenční příznaky u novorozence. Studie na zvířatech neprokázaly žádné přímé škodlivé účinky s ohledem na reprodukční toxicitu. Kodein má být během těhotenství užíván pouze v nezbytně nutných případech.
Podání kodeinu těsně před porodem může způsobit respirační depresi u novorozence a opožděné vyprazdňování žaludku a riziko pneumonie u matky během porodu. Během pozdních fází porodu a během porodu předčasně narozeného novorozence je třeba se vyhnout podávání kodeinu.
Kojení Kodein je kontraindikován u žen v období kojení (viz bod 4.3). Při normálních terapeutických dávkách mohou být kodein a aktivní metabolit přítomny ve velmi nízkých dávkách v mateřském mléce. Je nepravděpodobné, že by měl nežádoucí účinek na kojence. Pokud je však pacientka rychlým metabolizátorem CYP2D6, mohou být v mateřském mléce přítomny vyšší hladiny aktivního metabolitu morfinu, což může ve vzácných případech vést k příznakům otravy opiáty u dítěte. To může být fatální. Pokud se u matky nebo dítěte rozvinou příznaky otravy opioidy, je nutné vysadit všechny přípravky obsahující kodein a předepsat neopioidní léky proti bolesti. V závažných případech je třeba zvážit předepsání naloxonu, aby se zabránilo účinkům kodeinu.
Fertilita Ve studiích na zvířatech u králíků byla pozorována kvalita spermií a účinek na samčí reprodukční orgány během dlouhodobého dávkování (viz bod 5.3). Neexistují žádné údaje o účinku kodeinu na lidskou fertilitu.