Nálezy zjištěné ve studiích toxicity po opakovaném podávání kombinace atovachonu: proguanil-hydrochloridu souvisely jen s proguanilem v dávkách, které se výrazně nelišily od očekávaných dávek klinických. Vzhledem k tomu, že proguanil je široce a bezpečně používán k léčbě a profylaxi malárie v dávkách podobných dávce obsažené v přípravku Malarone, lze tento nález považovat pro klinické použití za málo relevantní.
Studie reprodukční toxicity
Ve studiích hodnotících vliv kombinovaného přípravku na potkany a králíky nebyl prokázán teratogenní vliv. Nejsou dostupné údaje týkající se působení této kombinace na fertilitu nebo prenatální a postnatální vývoj, ale studie s jednotlivými složkami přípravku Malarone neprokázaly vliv na tyto parametry. Studie teratogenicity u králíků, kterým byl podáván kombinovaný přípravek, ukázaly obdobu nevysvětlitelné toxicity u matek pozorované po systémové expozici v klinických studiích na lidech. Mutagenita
Ve studiích hodnotících mutagenitu jednotlivých látek nebyly prokázány mutagenní vlastnosti atovachonu ani proguanilu.
Studie hodnotící mutagenní vlastnosti obou látek podaných současně nebyly prováděny.
Cykloguanil, aktivní metabolit proguanilu, byl rovněž negativní v Amesově testu, ale byl pozitivní v testu „myšího lymfomu“ a v testu „myšího mikronukleu“. Tyto pozitivní účinky cykloguanilu (antagonista dihydrofolátu) byly významně sníženy nebo zrušeny při suplementaci kyseliny listové.
Kancerogenita
Studie hodnotící onkogenicitu samotného atovachonu u myší prokázaly zvýšenou incidenci hepatocelulárního adenomu a karcinomu. U potkanů nebyly podobné nálezy pozorovány a testy mutagenicity byly negativní. Tyto nálezy se zdají být následkem vrozené citlivosti myší na atovachon a jsou pokládané za irelevantní v klinických situacích.
Studie onkogenicity samotného proguanilu neprokázaly kancerogenitu u potkanů a myší.
Studie onkogenicity proguanilu v kombinaci s atovachonem nebyly prováděny.