Drug details are not available in the selected language, the original text is displayed
Sumigra
Nezdá se, že by záchvaty migrény měly signifikantní efekt na farmakokinetiku perorálně užívaného sumatriptanu. Absorpce Po perorálním podání se sumatriptan rychle vstřebává, maximální koncentrace je dosaženo po přibližně 45 minutách. Střední maximální plazmatická koncentrace po podání 100 mg je 54 ng/ml. Střední absolutní biologická dostupnost po perorálním podání je 14 %, zčásti pro presystémový metabolismus a zčásti pro neúplné vstřebání. Distribuce Vazba na plazmatické proteiny je nízká (14-21 %), střední distribuční objem je 170 litrů. Biotransformace a eliminace Non-renální clearance tvoří asi 80 % celkové clearance. Sumatriptan se vylučuje převážně oxidačním metabolismem zprostředkovaným monoaminooxidázou A. Hlavní metabolit, indolacetátový analog sumatriptanu, je vylučován především močí jako volná kyselina a glukuronidový konjugát. Ty nemají žádné známé účinky na 5-HT1 nebo 5-HT2 receptory. Ostatní metabolity nebyly identifikovány.
Strana 8 (celkem 10) Migrenózní záchvaty pravděpodobně nemají významný vliv na farmakokinetiku perorálně podaného sumatriptanu. Střední celková clearance je přibližně 1160 ml/min a střední renální clearance je přibližně 260 ml/min. Eliminační poločas je přibližně 2 hodiny.
Speciální populace Starší pacienti (nad 65 let) Kinetika u starších pacientů nebyla dostatečně studována, aby bylo možné stanovit rozdíly v kinetice mezi staršími a mladšími dobrovolníky.
Porucha funkce jater Farmakokinetika sumatriptanu po perorální dávce (50 mg) a subkutánní dávce (6 mg) byla studována u pacientů s lehkou až středně těžkou poruchou funkce jater různého pohlaví, věku a váhy a u 8 zdravých jedinců. Po perorální dávce se expozice sumatriptanu v plazmě (AUC a Cmax) téměř zdvojnásobila (vzrostla přibližně o 80 %) u jedinců s lehkou až středně těžkou poruchou funkce jater ve srovnání se zdravými jedinci jako kontrolami. Po subkutánní dávce nebyly zjištěny žádné rozdíly mezi jedinci s poruchou funkce jater ve srovnání s kontrolními jedinci. To ukazuje, že lehká až středně těžká porucha funkce jater snižuje pre-systémovou clearance a zvyšuje biologickou dostupnost a expozici sumatriptanu v porovnání se zdravými jedinci. U pacientů s lehkou až středně těžkou poruchou funkce jater se tedy po perorálním podání snižuje pre- systémová clearance a systémová expozice je téměř dvojnásobná.
Farmakokinetika u pacientů s těžkou poruchou funkce jater nebyla studována (viz body 4.3 a 4.4).
A freely available non-commercial project for the purpose of laic drug comparisons at the level of interactions, side effects as well as drug prices and their alternatives