Subchronická/chronická toxicita Studie subchronické a chronické toxicity byly provedeny na různých druzích zvířat. Potkani dostávali 100–900 mg metamizolu/kg tělesné hmotnosti per os po dobu 6 měsíců. Při nejvyšší dávce (900 mg/kg tělesné hmotnosti) bylo po 13 týdnech pozorováno zvýšení počtu retikulocytů a Heinzových vnitřních tělísek. Psi dostávali metamizol v dávkách 30–600 mg/kg tělesné hmotnosti po dobu 6 měsíců. Od 300 mg/kg tělesné hmotnosti byla pozorována na dávce závislá hemolytická anemie a funkční renální a jaterní změny.
Mutagenní a karcinogenní potenciál Ze studií mutagenity in vitro a in vivo ve stejných testovacích systémech existují pro metamizol protichůdné výsledky.
Dlouhodobé výzkumy na potkanech neprokázaly žádné známky tumorigenního potenciálu. Ve 2 ze dlouhodobých studií na myších byla při vysokých dávkách pozorována zvýšená incidence hepatocelulárních adenomů.
Reprodukční toxicita Studie embryotoxicity u potkanů a králíků neprokázaly žádné známky teratogenních účinků.
Embryoletální účinky byly pozorovány u králíků od denní dávky 100 mg/kg tělesné hmotnosti, která ještě nebyla toxická pro matku. U potkanů se při dávkách toxických pro matku objevily embryoletální účinky. Denní dávky nad 100 mg/kg tělesné hmotnosti u potkanů vedly k prodloužené březosti a porodním komplikacím se zvýšenou mortalitou samic a potomků.
Testy plodnosti prokázaly mírně sníženou rychlost březosti u rodičovské generace při dávce nad 250 mg/kg tělesné hmotnosti a den. Plodnost F1 generace nebyla narušena.