Mechanismus účinku Cinitaprid je ortopramid s prokinetickou aktivitou na úrovni gastrointestinálního traktu s výrazným procholinergním účinkem. Blokováním presynaptických serotoninových receptorů zvyšuje uvolňování serotoninu, a tím serotonergní aktivitu. Jeho antidopaminergní aktivita přispívá k terapeutickému účinku.
Farmakodynamické účinky Podávání cinitapridu experimentálním zvířatům prokázalo, že jeho prokinetický účinek působí od dolního jícnového svěrače až k tlustému střevu. Cinitaprid podporuje žaludeční vyprazdňování polotuhých látek u potkanů; stimuluje motilitu v izolovaném ileu morčete, zvyšuje intraluminální tlak v žaludku, duodenu a ileu u psa při vědomí a zvyšuje tlak v dolním jícnovém svěrači a mechanickou aktivitu duodena a tlustého střeva u psa v anestezii. Urychluje střevní pasáž u myši.
Klinická účinnost a bezpečnost V klinických studiích u pacientů a zdravých dobrovolníků bylo prokázáno, že cinitaprid antagonizuje gastroparézu a zvracení vyvolané L-dopou.
V placebem kontrolované studii cinitaprid významně urychlil dobu vyprazdňování žaludku u pacientů s patologicky opožděným vyprazdňováním žaludku. Cinitaprid zlepšuje klinickou symptomatologii pacientů s dyspepsií spojenou se zpomaleným vyprazdňováním žaludku a opožděnou gastrointestinální pasáží.
U pacientů s gastroezofageálním refluxem snižuje cinitaprid počet a trvání refluxních epizod a také dobu, po kterou je hodnota pH jícnu pod 4, a tím významně zlepšuje symptomy tohoto onemocnění. Účinnost v druhém případě může být způsobena nejen zvýšením tlaku v dolním jícnovém svěrači, ale také usnadněním vyprazdňování žaludku.
Ett fritt tillgängligt icke-kommersiellt projekt för att jämföra läkemedelsjämförelser på nivåer av interaktioner, biverkningar samt läkemedelspriser och deras alternativ