Drug Interaction: Ramladio Capsule, hard
Generisk: ramipril and amlodipine
Aktiv substans: ATC-gruppen: C09BB07 - ramipril and amlodipine
Aktivt ämnesinnehåll: 10MG/10MG, 10MG/5MG, 5MG/10MG, 5MG/5MG
packning: Blister
Neužívejte přípravek Ramladio:
-
- Jestliže jste alergický(á) na ramipril nebo amlodipin (léčivé látky), na jakékoli jiné ACE inhibitory nebo na jakékoli jiné antagonisty vápníku nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6).
Příznaky alergické reakce mohou zahrnovat vyrážku, obtíže s polykáním nebo dýcháním, otok rtů, tváře, hrdla nebo jazyka, svědění nebo zčervenání kůže.
-
- Jestliže jste někdy měl(a) závažnou alergickou reakci, tzv. „angioedém“. Příznaky zahrnují svědění, vyrážku (kopřivka), červené skvrny na rukou, nohou nebo v hrdle, otok hrdla a jazyka, otok okolo očí a rtů, potíže s dýcháním nebo polykáním.
- Jestliže chodíte na dialýzu nebo na jiný druh krevní filtrace. Léčba přípravkem Ramladio pro Vás nemusí být vhodná v závislosti na použitém přístroji.
- Jestliže máte potíže s ledvinami spočívající ve sníženém zásobování ledvin krví (tzv. renální arteriální stenóza).
- Během posledních 6 měsíců těhotenství (viz bod níže „Těhotenství a kojení“).
- Jestliže máte abnormálně nízký (hypotenze) nebo nestabilní krevní tlak. To musí posoudit Váš lékař.
- Pokud máte cukrovku (diabetes) nebo poruchu funkce ledvin a jste léčen(a) přípravkem ke snížení krevního tlaku obsahujícím aliskiren.
- Jestliže trpíte zúžením aortální srdeční chlopně (stenóza aortální chlopně) nebo se u Vás vyvinul tzv. kardiogenní (srdeční) šok (stav, kdy srdce není schopno do těla pumpovat dostatečné množství krve).
- Jestliže trpíte srdečním selháním po srdečním infarktu.
Pokud se Vás týká cokoli z výše uvedeného, neužívejte přípravek Ramladio. Nejste-li si jistý(á), zeptejte se svého lékaře dříve, než začnete přípravek Ramladio užívat.
Upozornění a opatření
Před užitím přípravku Ramladio se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem. Informujte svého lékaře, pokud se Vás týká některý z následujících stavů:
-
- Jestliže máte problém se srdcem, játry nebo ledvinami.
- Jestliže máte velký úbytek solí nebo tekutin z těla (způsobený zvracením, průjmem, silnějším pocením než obvykle, dietou s omezeným příjmem soli, dlouhodobým užíváním diuretik (odvodňovací tablety) nebo dialýzou).
- Jestliže budete muset podstoupit léčbu ke snížení alergie na štípnutí včelou nebo vosou (desenzibilizace).
- Jestliže Vám bude v dohledné době podáváno anestetikum. Podává se kvůli operaci nebo zubnímu zákroku. Možná bude třeba přerušit léčbu přípravkem Ramladio jeden den předem; poraďte se proto se svým lékařem.
- Jestliže máte v krvi vysoké množství draslíku (ukáže se ve výsledcích krevních testů).
- Jestliže užíváte léčivé přípravky, které mohou snižovat hladinu sodíku v krvi, nebo trpíte onemocněním, při kterém může docházet ke snížení hladiny sodíku v krvi. Váš lékař může provádět pravidelné vyšetření krve se zaměřením na hladinu sodíku v krvi, zejména jste-li vyššího věku.
- Jestliže užíváte léčivé přípravky nazývané inhibitory mTOR (např. temsirolimus, everolimus, sirolimus) nebo vildagliptin, protože mohou zvýšit riziko angioedému, závažné alergické reakce.
- Jestliže si myslíte, že jste těhotná (nebo byste mohla otěhotnět). Po dobu prvních tří měsíců těhotenství se užívání přípravku Ramladio nedoporučuje a jeho užívání po 3. měsíci těhotenství může způsobit závažné poškození Vašeho plodu (viz bod níže „Těhotenství a kojení“).
- Jestliže máte kolagenní onemocnění cév, jako je sklerodermie nebo systémový lupus erythematodes.
- Jestliže máte závažné zvýšení krevního tlaku (hypertenzní krize).
- Jestliže jste staršího věku a je potřeba Vám zvýšit dávku.
- Pokud užíváte některý z následujících přípravků k léčbě vysokého krevního tlaku:
-
- blokátory receptorů pro angiotenzin II (ARB) (také známé jako sartany - například valsartan, telmisartan, irbesartan), a to zejména pokud máte problémy s ledvinami související s diabetem.
- aliskiren.
Váš lékař může v pravidelných intervalech kontrolovat funkci ledvin, krevní tlak a množství elektrolytů (např. draslíku) v krvi.
Viz také informace v bodě „Neužívejte přípravek Ramladio“.
Pokud trpíte náhlým otokem rtů a obličeje, jazyka a hrdla, krku, případně také rukou a nohou, nebo pociťujete potíže s polykáním nebo dýcháním, nebo se objeví kopřivka či chrapot („angioedém“), může se jednat o známky těžké alergické reakce. Může se tak stát kdykoliv během léčby. U černošské populace může být vyšší riziko výskytu těchto reakcí. Pokud pocítíte kterýkoliv z výše uvedených stavů, okamžitě to oznamte svému lékaři.
Děti a dospívající
Používání přípravku Ramladio u dětí a dospívajících do 18 let se nedoporučuje, protože dosud nebyla stanovena bezpečnost a účinnost přípravku Ramladio u dětí.
Další léčivé přípravky a přípravek Ramladio
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.
Informujte svého lékaře, pokud užíváte některý z těchto léků.
-
- Léky používané k úlevě od bolesti a proti zánětu (např. nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je ibuprofen nebo indomethacin a kyselina acetylsalicylová)
- Léky užívané k léčbě nízkého krevního tlaku, šoku, srdečního selhání, astmatu nebo alergií, jako je efedrin, noradrenalin nebo adrenalin. Lékař Vám bude muset zkontrolovat krevní tlak.
- Protinádorové léky (chemoterapie)
- Léky, které brání organismu odmítat orgány po transplantaci, jako je cyklosporin
- Diuretika (odvodňovací tablety), jako je furosemid
- Léky, které mohou zvýšit množství draslíku v krvi, jako je spironolakton, triamteren, amilorid, draselné soli a heparin (na ředění krve)
- Steroidní léky proti zánětu, jako je prednisolon
- Alopurinol (používá se ke snížení hladiny kyseliny močové v krvi)
- Prokainamid (při problémech se srdečním rytmem)
- Temsirolimus (k léčbě nádorového onemocnění)
- Sirolimus, everolimus (k prevenci odmítnutí štěpů)
- Vildagliptin (používaný k léčbě diabetu 2. typu)
- Léky k léčbě cukrovky, jako jsou například ústy podávané léky snižující hladinu glukózy v krvi a inzulin. Přípravek Ramladio může snížit množství cukru v krvi. Po dobu užívání přípravku Ramladio si pečlivě sledujte hladinu cukru v krvi.
- Lithium (k léčbě duševních onemocnění). Přípravek Ramladio může zvýšit množství lithia v krvi. Lékař Vám musí důkladně sledovat hladinu lithia v krvi.
- Ketokonazol, itrakonazol (léky proti plísňovým onemocněním)
- Ritonavir, indinavir, nelfinavir (tzv. inhibitory proteázy užívané k léčbě HIV)
- Rifampicin, erythromycin, klarithromycin (k léčbě infekcí způsobených bakteriemi)
- Hypericum perforatum (třezalka tečkovaná)
- Verapamil, diltiazem (k léčbě některých srdečních onemocnění nebo vysokého krevního tlaku)
- Dantrolen (infúze k léčbě závažných odchylek tělesné teploty)
- Takrolimus (slouží ke kontrole imunitní odpovědi těla, umožňuje tělu přijmout transplantovaný orgán)
- Simvastatin (lék ke snížení cholesterolu)
- Trimethoprim a kotrimoxazol (k léčbě infekcí způsobených bakteriemi)
Možná bude nutné, aby Váš lékař změnil dávku a/nebo udělal jiná opatření:
-
- Pokud užíváte blokátor receptorů pro angiotenzin II (ARB) nebo aliskiren (viz také informace v bodě „Neužívejte přípravek Ramladio“ a „Upozornění a opatření“).
Pokud se Vás týká cokoli z výše uvedeného (nebo si nejste jistý(á)), zeptejte se svého lékaře dříve, než začnete přípravek Ramladio užívat.
Přípravek Ramladio s jídlem, pitím a alkoholem
Přípravek Ramladio se může užívat s jídlem i bez jídla.
-
- Konzumace alkoholu při léčbě přípravkem Ramladio může způsobit, že budete pociťovat závrať nebo se Vám bude točit hlava. Jestliže potřebujete vědět, kolik alkoholu můžete zkonzumovat v období, kdy užíváte přípravek Ramladio, poraďte se se svým lékařem, protože léky na snížení tlaku a alkohol se mohou ve svém účinku podporovat.
-
- Otok obličeje, rtů nebo hrdla, což může způsobit obtíže s polykáním nebo s dýcháním, dále svědění a vyrážka. Může se jednat o příznaky těžké alergické reakce na přípravek Ramladio.
-
- Závažné kožní reakce, ke kterým patří vyrážka, vředy v ústech, zhoršení stávajícího kožního onemocnění, zčervenání, puchýře nebo odlučování kůže, výrazné/úporné svědění, tvorbu puchýřů, olupování a otok kůže, zánět sliznic (jako je Stevens-Johnsonův syndrom, toxická epidermální nekrolýza nebo multiformní erytém).
- Zrychlený nebo nepravidelný srdeční tep, bušení srdce (palpitace), bolest na hrudi, tíseň na hrudi nebo závažnější problémy včetně infarktu myokardu a mozkové příhody.
- Dušnost, kašel, náhlý sípot, bolest na hrudi nebo potíže s dýcháním. Může jít o příznaky plicních problémů.
- Snadno se tvořící modřiny, krvácení trvající delší dobu než obvykle, jakékoli známky krvácení (např. krvácení z dásní), fialové skvrny na kůži nebo častější výskyt infekcí než obvykle, bolest v krku a horečku, pocit únavy, mdloby, závrať nebo bledost pokožky. Může jít o příznaky problémů s krví nebo s kostní dření.
- Silnou bolest žaludku, která může vystřelovat do zad. Může to být příznak pankreatitidy (zánět slinivky břišní).
- Horečku, třesavku, únavu, ztrátu chuti k jídlu, bolest žaludku, pocit na zvracení, zežloutnutí kůže nebo očí (žloutenka). Může jít o příznaky problémů s játry, jako je hepatitida (zánět jater) nebo poškození jater.
- Otok očních víček nebo jazyka.
- Alergické reakce.
- Bolest hlavy nebo pocit únavy
- Pocit závrati. Výskyt je pravděpodobnější na začátku léčby přípravkem Ramladio nebo když začnete užívat vyšší dávku.
- Mdloby, hypotenze (abnormálně nízký krevní tlak), zejména pokud se rychle postavíte anebo si rychle sednete
- Suchý dráždivý kašel, zánět vedlejších nosních dutin (sinusitida) nebo zánět průdušek (bronchitida), dušnost
- Bolest žaludku nebo střev, průjem, poruchy trávení, pocit na zvracení nebo zvracení
- Kožní vyrážka, která může i nemusí vystupovat nad povrch kůže
- Bolest na hrudi
- Křeče ve svalech nebo bolest svalů
- Více draslíku v krvi než obvykle prokázané vyšetřením krve
- Točení, závrať (vertigo)
- Svědění a neobvyklý pocit na kůži, jako např. necitlivost, brnění, píchání nebo pálení na kůži (parestezie)
- Ztráta chuti nebo změna vnímání chuti
- Poruchy spánku
- Pocit deprese, úzkosti, větší nervozita než obvykle nebo neklid
- Ucpaný nos, potíže s dýcháním nebo zhoršení astmatu
- Otok střeva, tzv. „intestinální angioedém“, který se projevuje bolestí břicha, zvracením a průjmem
- Pálení žáhy, zácpa nebo sucho v ústech
- Vylučování většího množství tekutiny (moči) za den, než je obvyklé
- Intenzivnější pocení než obvykle
- Ztráta nebo snížení chuti k jídlu (anorexie)
- Zrychlený nebo nepravidelný srdeční tep
- Otok rukou a nohou. Může jít o příznak toho, že Vaše tělo zadržuje více vody než obvykle.
- Zrudnutí
- Rozmazané vidění
- Bolest kloubů
- Horečka
- Sexuální poruchy u mužů, snížená sexuální touha u mužů i žen
- Zvýšený počet určitého druhu bílých krvinek (eozinofilie), což se zjistí vyšetřením krve
- Porucha funkce jater, slinivky nebo ledvin prokázaná vyšetřením krve
- Pocit nejistoty nebo zmatenosti
- Červený a oteklý jazyk
- Silné popraskání nebo odlupování kůže, svědící, boulovitá vyrážka
- Problémy s nehty (např. uvolňování nebo odlučování nehtů z nehtového lůžka)
- Kožní vyrážka nebo modřiny
- Skvrny na kůži a studené končetiny
- Červené, svědící, oteklé oči nebo slzení
- Porucha sluchu a zvonění v uších
- Pocit slabosti
- Pokles počtu červených krvinek, bílých krvinek nebo krevních destiček nebo množství hemoglobinu prokázané vyšetřením krve
Pacienti užívající přípravek Ramladio nemají konzumovat grapefruitovou šťávu ani grapefruit. To proto, že grapefruit a grapefruitová šťáva mohou zvýšit obsah léčivé látky amlodipinu v krvi, a tím způsobit nepředvídatelné zvýšení účinku přípravku Ramladio na snížení krevního tlaku.
Těhotenství a kojení
Těhotenství
Pokud si myslíte, že jste těhotná (nebo byste mohla otěhotnět), musíte o tom informovat lékaře.
Přípravek Ramladio neužívejte v průběhu prvních 12 týdnů těhotenství a nesmíte jej vůbec užívat po 13. týdnu těhotenství, protože jeho užívání během těhotenství může být škodlivé pro Váš plod.
Pokud užíváte přípravek Ramladio a zjistíte, že jste těhotná, ihned to sdělte svému lékaři. Změna na jinou vhodnější alternativu léčby má být provedena ještě před plánovaným těhotenstvím.
Kojení
Jestliže kojíte, neužívejte přípravek Ramladio.
Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Přípravek Ramladio může ovlivnit Vaši schopnost řídit nebo obsluhovat stroje. Pokud cítíte při užívání tobolek nevolnost, závrať, únavu nebo máte bolesti hlavy, neřiďte ani neobsluhujte stroje a ihned kontaktujte svého lékaře. Je to pravděpodobnější na začátku léčby přípravkem Ramladio nebo když začínáte užívat vyšší dávku.