Údaje o drogách nie sú k dispozícii vo vybratom jazyku, zobrazí sa pôvodný text
Medicinální oxid dusný sol
Dávkování
Analgezie Podávání přípravku Medicinální oxid dusný SOL v ekvimolární směsi s kyslíkem má začít krátce předtím, než je požadován žádoucí analgetický účinek. Analgetický účinek se dostavuje po 4–5 nadechnutích a dosahuje maxima během 2–3 minut. Podávání přípravku Medicinální oxid dusný SOL má pokračovat v průběhu bolestivého zákroku nebo dokud je požadován analgetický účinek. Po přerušení podávání/inhalace účinky během několika minut rychle odeznívají. Podle individuální bolestivé reakce u pacienta mohou být vyžadována další analgetika. Při použití oxidu dusného jako analgetika v ekvimolárním poměru s kyslíkem musí být doba nepřerušované expozice pacienta maximálně 1 hodina a nesmí se opakovat po více než 15 dní po sobě.
Anestezie Pro dosažení anestezie působí oxid dusný jako základní anestetikum. Samotný oxid dusný v maximální povolené koncentraci 79 % V/V nemůže navodit anestezii. V kombinaci s jinými inhalačními anestetiky zajišťuje oxid dusný akceleraci absorpce obou inhalačních anestetik
prostřednictvím jevů zvaných „účinek koncentrace“ a „účinek druhého plynu“. Úvod do anestezie trvá 2-5 minut.
V průběhu úvodu je maximální koncentrace oxidu dusného 79 % V/V. Po úvodu je požadovaný objem oxidu dusného pro základní anestezii mezi 50 a 70 % V/V, bývá doplněný o medicinální kyslík. V případě použití druhého inhalačního anestetika klesá jeho potřebná dávka zhruba o 1 % jeho minimální alveolární koncentrace (MAC) na každé 1 % vdechnutého objemu oxidu dusného. Informace o udržovací dávce oxidu dusného a ostatních inhalačních anestetik je uvedena v informacích o přípravku pro relevantní léčivé přípravky.
V případě kombinace s intravenózními anestetiky se vypočítává a podává nižší dávka intravenózního anestetika na základě teoretické minimální alveolární koncentrace oxidu dusného (přibližně 105 % V/V). Inhalovaná koncentrace oxidu dusného nemá překročit 70 % V/V a je redukována v závislosti na klinických údajích.
V případě nepřerušované expozice oxidu dusnému (> 24 hodin) se zvyšuje riziko výskytu útlumu kostní dřeně. V případě předávkování je nutné zvýšit koncentraci vdechovaného kyslíku (viz bod 4.9).
Způsob podání Inhalační podání.
Oxid dusný je podáván výhradně ve směsi s minimálně 21 % kyslíku, s použitím vhodného vybavení a těsně přiléhající obličejové masky.
Oxid dusný smí podávat jen odborně vyškolený personál v souladu s místními pokyny. Oxid dusný má být podáván pouze tehdy, je-li k dispozici dostatečné vybavení pro okamžité zprůchodnění dýchacích cest a v případě potřeby k zahájení rychlé kardiopulmonální resuscitace.
Oxid dusný má být podáván řádně vyškoleným zdravotnickým personálem v dobře větraných prostorách, např. za použití anesteziologického systému se zpětným vdechováním a dvojité masky. Pro stomatologické zákroky se doporučuje použití dvojité masky. Ve vozech ambulance je možné připojit aplikační zařízení na odsávací systém nebo je možné použít dvojitou masku a obličejovou masku. Při použití oxidu dusného je třeba dodržovat aktuální platné zdravotnické normy a legislativu týkající se bezpečnosti a ochrany zdraví, zvláště pak opatření týkající se těhotenství.
V případě použití oxidu dusného jako analgetika mimo operační sál existuje zvýšené riziko ztráty vědomí a komatu. Proto je v takové situaci použití oxidu dusného jako analgetika možné, pouze pokud je použitá směs ekvimolární s 50 % V/V kyslíku. Zařízení pro míchání oxidu dusného s medicinálním kyslíkem má být vybaveno systémem, který zabraňuje podání směsi s větším množstvím než 50 % V/V oxidu dusného pacientovi.
Pediatrická populace Údaje týkající se použití oxidu dusného u novorozenců jsou nedostačující a nepodporují jeho použití u této skupiny pacientů (viz bod 4.4).