Další léčivé přípravky a Fanhdi
Informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.
Nejsou známy žádné interakce komplexu koagulačního faktoru VIII a von Willebrandova faktoru s jinými léky.
Těhotenství a kojení
Vzhledem ke vzácnému výskytu hemofilie A u žen nejsou zkušenosti s použitím komplexu FVIII/vWF v těhotenství a při kojení k dispozici. Proto se doporučuje používat přípravek v těhotenství jen v nutném případě.
Než začnete brát jakýkoli lék, požádejte o radu svého lékaře nebo lékárníka.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Přípravek Fanhdi nemá žádný nebo má zanedbatelný vliv na schopnost řídit motorová vozidla nebo obsluhovat stroje.
3. JAK SE PŘÍPRAVEK FANHDI UŽÍVÁ
Nařeďte přípravek, jak je popsáno v bodě „Návod k použití přípravku“ (na konci tohoto letáku). Přípravek musí být podán intravenózně. Rychlost podání nesmí být větší než 10 ml/min.
Množství přípravku Fanhdi, které je třeba použít, závisí na mnoha faktorech, například na vaší hmotnosti, klinickém stavu a druhu a závažnosti krvácení. Váš lékař vypočítá dávku, frekvenci a intervaly podávání přípravku Fanhdi tak, aby bylo dosaženo potřebné hladiny faktoru VIII nebo von Willebrandova faktoru ve vaší krvi.
Váš lékař vás informuje o době trvání vaší léčby přípravkem Fanhdi.
Jestliže jste použil(a) více přípravku Fanhdi, než jste měl(a)
Nebyly hlášeny žádné případy předávkování komplexem koagulačního faktoru VIII a von Willebrandova faktoru. Jestliže jste si však vzali větší množství přípravku Fanhdi, než jste měli, obraťte se ihned na svého lékaře.
Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Fanhdi
• Okamžitě si vezměte další dávku a pokračujte v pravidelných intervalech podle pokynů lékaře. • Namísto zapomenuté dávky si neberte dvojitou dávku.
4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Ve vzácných případech se u Vás po podání přípravku Fanhdi mohou projevit některé z těchto nežádoucích účinků:
• Svědění, reakce v místě vpichu (např. pálení a přechodné zrudnutí) • Alergické reakce (např. tlak na prsou/pocit nevolnosti, točení hlavy, nevolnost a lehký pokles krevního tlaku, který může způsobit pocit točení hlavy, když stojíte) • Podivná chuť v ústech • Horečka • Tachykardie
Někdy může dojít k anafylaktickému šoku. Pozorujete-li během injekce/infúze některý z těchto příznaků:
• Tlak na prsou/pocit nevolnosti • Točení hlavy • Lehká hypotenze (mírný pokles krevního tlaku s točením hlavy, když stojíte) • Nevolnost
může to být příznak přecitlivělosti a anafylaktické reakce. V případě anafylaktické nebo alergické reakce přerušte injekci/infúzi a okamžitě se obraťte na lékaře.
Reakce přecitlivělosti na složky přípravku nelze zcela vyloučit. U dětí, které nebyly dříve léčeny přípravky s faktorem VIII, se mohou protilátky inhibitorů (viz bod 2) tvořit velmi často (více než 1 z 10 pacientů); avšak riziko u pacientů, kteří byli dříve léčeni faktorem VIII (více než 150 dní léčby), je méně časté (méně než 1 ze 100 pacientů). Pokud k tomu dojde, mohou Vaše léky nebo léky Vašeho dítěte přestat správně fungovat a může se u Vás nebo Vašeho dítěte objevit přetrvávající krvácení. V takovém případě je třeba, abyste se ihned obrátil(a) na svého lékaře.
Zejména jste-li pacientem s von Willebrandovou chorobou 3. typu, mohou u vás ve vzácných případech vzniknout neutralizující protilátky (inhibitory) na von Willebrandův faktor. Pokud se tyto inhibitory objeví, je von Willebrandův faktor při zvládání krvácení méně účinný. Tyto protilátky se mohou objevit v souvislosti s anafylaktickými reakcemi. Proto by se u těchto pacientů prodělávajících anafylaktické reakce měla vyhodnocovat přítomnost inhibitorů. V těchto případech se okamžitě poraďte se svým lékařem.
Existuje riziko výskytu trombóz, zejména u pacientů se známými klinickými rizikovými faktory.
Hlášení nežádoucích účinků
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10
webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek .
Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.