Detalhes do medicamento não estão disponíveis no idioma selecionado, o texto original é exibido
Sumatriptan viatris
Farmakoterapeutická skupina: selektivní (5-HT1) agonisté serotoninu ATC kód: N02CC Způsob účinku Sumatriptan je specifický selektivní agonista 5-hydroxytriptaminového-1d-receptoru (5-HT1d) bez účinku na další 5-HT-receptorové subtypy (5-HT2-7). Receptor 5-HT1d se většinou nachází v cévách hlavy a zprostředkovává vazokonstrikci. U experimentálních zvířat, bylo prokázáno, že sumatriptan způsobuje vazokonstrikci arteriol a arteriovenózních anastomóz v karotickém řečišti, které zásobuje krví extrakraniální a intrakraniální tkáně jako jsou například mozkové pleny. Předpokládá se, že dilatace těchto arteriálních větví a tvorba lokálního otoku je základní příčinou migrenózních záchvatů u lidí. Existují také důkazy z experimentů na zvířatech, které naznačují, že sumatriptan snižuje aktivitu trigeminálního nervu. Oba tyto vlivy (kraniální vasokonstrikce a inhibice aktivity trigeminálního nervu) se podílejí na antimigrenózním účinku sumatriptanu u lidí.
Klinická účinnost a bezpečnost Klinická odpověď se objevuje přibližně za 30 min po perorálním podání 100 mg sumatriptanu.
Zdá se, že sumatriptan je účinný v akutní léčbě migrenózního záchvatu, ke kterému dochází u žen během menstruace a zvláště během období 3 dnů před až 5 dní po začátku menstruace.
Pediatrická populace Bezpečnost a účinnost perorálního sumatriptanu se ověřovala řadou placebem kontrolovaných klinických studií u 800 dospívajících jedinců trpících migrénou ve věku 10 až 17 let. Těmito
studiemi nebyly prokázány relevantní rozdíly úlevy bolestí hlavy ve 2 hodinách mezi placebem a jakoukoliv dávkou sumatriptanu. Profil nežádoucích účinků perorálního sumatriptanu u dospívajících ve věku 10-17 let byl podobný profilu hlášenému ze studií u dospělé populace.
Um projeto não comercial disponível gratuitamente para fins de comparação de medicamentos laicos no nível de interações, efeitos colaterais, bem como preços de medicamentos e suas alternativas