Informacje o lekach nie są dostępne w wybranym języku, wyświetlany jest tekst oryginalny
Vincristine teva
Těhotenství Existují pouze omezené informace o použití vinkristinu u těhotných žen. U zvířat byla v experimentálních sledováních po podání vinkristinu zjištěna teratogenita a jiná reprodukční toxicita (viz bod 5.3.). Na základě výsledků sledování u zvířat a farmakodynamiky léčivé látky by se vinkristin během těhotenství, zvláště pak v průběhu prvního trimestru, podávat neměl. Pokud žena otěhotní v průběhu léčby vinkristinem, měla by být informována o potenciálním nebezpečí pro její plod.
V průběhu léčby a po dobu šesti měsíců po jejím ukončení by měli léčení muži i ženy dodržovat antikoncepční opatření (viz též bod 4.4.). Pokud pacientka otěhotní v průběhu léčby vinkristinem, měla by být upozorněna na rizika pro nenarozené dítě a měla by být pečlivě sledována.
Vinkristin může mít genotoxické účinky. Proto je nutné v těhotenství při současné léčbě vinkristinem zvážit možnost genetické konzultace, která by se měla doporučit i pacientům, kteří chtějí mít po léčbě dítě.
Kojení Neexistují žádné informace o vylučování vinkristinu do mateřského mléka. Kojení by se během léčby mělo přerušit.
Fertilita Léčba vinkristinem může vést k ireverzibilní infertilitě. Reversibilita tohoto antifertilního účinku závisí na věku pacienta a na velikosti podávané dávky. U mužů léčených kombinovanou chemoterapií zahrnující vinkristin a prednizon s cyklofosfamidem nebo mechloretaminem a prokarbazinem se často vyskytuje azoospermie. Méně často se vyskytovala amenorea u žen léčených vinkristinem jako součást chemoterapie. Pacienti by měli být informováni o vlivu léčby na fertilitu a to i z hlediska budoucnosti. Mužům se doporučuje konzultovat možnost konzervace spermií.