S dutasteridem/tamsulosin nebyly provedeny žádné neklinické studie. Dutasterid a tamsulosin-hydrochlorid byly jednotlivě rozsáhle zkoumány ve studiích toxicity na zvířatech a výsledky byly konzistentní se známým farmakologickým působením inhibitorů 5-alfa- reduktázy a antagonistů alfa1-adrenoceptorů. Následující tvrzení odráží dostupné informace o jednotlivých léčivých látkách přípravku.
Dutasterid
Současné studie obecné toxicity, genotoxicity a kancerogenity neprokázaly žádné zvláštní riziko pro člověka.
Studie reprodukční toxicity u samců potkanů prokázaly snížení hmotnosti prostaty a semenných váčků, snížení sekrece z přídavných pohlavních žláz a pokles indikátorů fertility
(způsobené farmakologickým účinkem dutasteridu). Klinická relevance těchto závěrů je neznámá.
Stejně jako u dalších inhibitorů 5-alfa-reduktázy byla pozorována feminizace samčích plodů potkanů a králíků, jestliže byl dutasterid podáván v době gestace. Dutasterid byl zjištěn v krvi samic potkanů po páření se samci, kterým byl podáván dutasterid. Po podání dutasteridu samicím primátů během gestace nebyla pozorována feminizace samčích plodů při krevních expozicích dostatečně překračujících expozice, jejichž výskyt je pravděpodobný u žen prostřednictvím mužského spermatu. Je nepravděpodobné, že by plody mužského pohlaví byly nepříznivě ovlivněny po přenosu dutasteridu spermatem.
Tamsulosin
Studie obecné toxicity a genotoxicity neprokázaly žádné zvláštní riziko pro člověka kromě rizik spojených s farmakologickými vlastnostmi tamsulosinu.
Ve studiích kancerogenity na potkanech a myších tamsulosin-hydrochlorid zvyšoval incidenci proliferativních změn mléčných žláz u samic. Tyto nálezy, které jsou pravděpodobně způsobené hyperprolaktinemií a objevily se pouze při podání vysokých dávek, se nepovažují za klinicky relevantní.
Vysoké dávky tamsulosin-hydrochloridu způsobily reverzibilní snížení fertility u potkaních samců potkanů, což bylo pravděpodobně způsobeno změnami obsahu semene nebo poruchou ejakulace. Účinky tamsulosinu na množství spermií nebo jejich funkci nebyly hodnoceny.
Podávání tamsulosin-hydrochloridu březím samicím potkanů a králíků ve vyšší než terapeutické dávce neprokázalo poškození plodu.