Chronická toxicita Potkani perorálně dostávali methadon hydrochlorid po dobu více než 80 týdnů s postupným navyšováním dávky 5, 10 až 15 mg/kg tělesné hmotnosti (BW)/den. Léčba methadon hydrochloridem vedla k zvýšené aktivitě N-demetylázy. Předpokládá se, že tento efekt je adaptivní mechanismus hepatocytů na metabolismus methadon hydrochloridu.
Incidence akutní toxicity byla zkoumána u zdravých opic (6 zvířat a 6 kontrolních zvířat) dostávajících střední, definované dávky methadonu. Po 13-28 týdnech kontinuální léčby se u opic z 6 vyskytla akutní a potenciálně smrtelná toxická reakce na původní dobře snášené udržovací dávky methadon hydrochloridu (15 mg/kg BW/den). Tato reakce se vyznačovala výraznou duševní a dechovou depresí. Nicméně u lidí nebyla žádná srovnatelná reakce náhlého úmrtí pozorována při kontinuálním dávkování methadon hydrochloridu.
Přesná patogeneze chronického poškození jater pozorovaného u pacientů závislých na opioidech během dlouhodobé udržovací léčby zůstává nejasná. Přesná analýza je brzděna skutečností, že
většina pacientů zneužívá více než jednu látku. I přes hepatotoxický potenciál methadonu, je nutno vzít v úvahu další faktory zodpovědné za poškození jater: infekce hepatitidou B a C stejně jako současné zneužívání alkoholu a návykových látek. Studie používající kultivované lidské hepatocyty ukázaly, že alkohol může přímo zesilovat hepatotoxicitu heroinu a methadonu.
Mutagenní a tumorigenní potenciál Studie in-vitro a in-vivo poskytly protichůdné výsledky týkající se genotoxicity methadonu, s indikátory slabého klastogenního potenciálu. Nicméně hodnocení rizik pro klinické použití nelze odvodit z dostupných údajů. Dlouhodobé studie u potkanů a myší nemohly poskytnout důkazy o karcinogenním potenciálu.
Reprodukční toxicita Podání 20 mg methadonu/kg BW/den po dobu 5 dnů vedlo k snížení hmotnosti prostaty, semenných váčků a varlat u potkanů. Potomstvo samců potkanů léčených methadonem (až do 38 mg/kg BW/den) vykazovalo zvýšenou neonatální úmrtnost až o 74%.
Mláďata samic potkanů závislých na methadonu vykazovala zpožděný postnatální růst mozku, sníženou tělesnou hmotnost a zvýšenou neonatální úmrtnost.
Samčí potomstvo potkanů dostávajících perorální methadonovou léčbu od 14. do 19. dne březosti vykazovaly signifikantní snížení hladin testosteronu v krvi (je možný antagonismus s naloxonem).