Farmakoterapeutická skupina: detoxikační látky při antineoplastické léčbě, ATC kód: V03A F Mechanismus účinku Kalcium-folinát je vápenatá sůl kyseliny 5-formyltetrahydrofolové. Je to aktivní metabolit kyseliny folinové a esenciální koenzym při syntéze nukleových kyselin při cytotoxické terapii.
Kalcium-folinát se často používá ke snížení toxicity a neutralizaci účinku antagonistů folátů, jako je methotrexát. Kalcium-folinát a antagonisté folátů sdílejí stejné membránové transportní nosiče a soutěží o transport do buněk, čímž stimulují eflux antagonistů folátů. To také chrání buňky před účinky antagonistů folátů doplněním snížené zásoby folátů. Kalcium-folinát slouží jako předem redukovaný zdroj folátu H4; může tedy obejít blokádu způsobenou antagonisty folátů a poskytnout zdroj pro různé formy koenzymů kyseliny listové.
Kalcium-folinát je také často používán při biochemické modulaci fluorpyridinu (5-fluoruracilu) ke zvýšení jeho cytotoxického účinku. 5-fluoruracil (5-FU) inhibuje thymidylátsyntetázu (TS), což je klíčový enzym zapojený do biosyntézy pyrimidinů, přičemž kalcium-folinát zvyšuje inhibici TS zvýšením nitrobuněčné zásoby folátu, a tedy stabilizuje komplex 5-FU-TS a zvyšuje jeho aktivitu.
Nakonec může být kalcium-folinát intravenózně podán k prevenci a léčbě nedostatku folátů tehdy, kdy tomu není možno zabránit nebo to nelze upravit perorálním podáním kyseliny listové. K tomu může dojít v případě plné parenterální výživy a při těžkých malabsorpčních poruchách. Je rovněž indikován při léčbě megaloblastické anemie vzniklé kvůli nedostatku kyseliny listové tehdy, kdy perorální podávání není proveditelné.