Farmakoterapeutická skupina: Jiná antidepresiva, ATC kód: N06AX12
Mechanismus účinku
Bupropion je selektivní inhibitor neuronálního zpětného vychytávání katecholaminů (noradrenalinu a dopaminu) s minimálním účinkem na zpětné vychytávání indolaminů (serotoninu). Bupropion neinhibuje ani monoaminooxidázu. Mechanismus antidepresivního působení bupropionu není znám. Předpokládá se však, že tento účinek je zprostředkován noradrenergními a/nebo dopaminergními mechanismy.
Klinická účinnost
Antidepresivní účinek bupropionu byl zkoumán v klinickém programu zahrnujícím celkem 1 pacientů s depresivní poruchou (MDD – major depressive disorder) užívajících tablety s řízeným uvolňováním bupropionu a 1 868 pacientů s MDD užívajících tablety s prodlouženým uvolňováním bupropionu. Sedm z těchto studií zkoumalo účinnost tablet s řízeným uvolňováním bupropionu: 3 studie byly prováděny v zemích EU s dávkami až 300 mg/den a 4 byly provedeny v USA s flexibilním dávkovacím rozmezím až do 450 mg/den. Navíc 9 studií při MDD s tabletami s prodlouženým uvolňováním bupropionu je považováno za podpůrné k posouzení účinnosti na základě bioekvivalence bupropionu tablety s řízeným uvolňováním (jedenkrát denně) k tabletám s prodlouženým uvolňováním (dvakrát denně).
U tablet s řízeným uvolňováním bupropionu byla statisticky prokázána superiorita proti placebu měřená zlepšením v celkovém skóre MADRS (Montgomery-Asberg Depression Rating Scale) v 1 ze 2 stejných studií užívajících dávky v rozmezí 150-300 mg. Výskyt klinické odpovědi a remise byl rovněž statisticky významně vyšší s tabletami s řízeným uvolňováním bupropionu ve srovnání s placebem. Ve třetí studii u starších pacientů nebylo dosaženo statisticky významné superiority proti placebu u
primárního parametru, kterým byla průměrná změna od základního stavu MADRS (koncový ukazatel LOCF - Last Observation Carried Forward endpoint), nicméně v sekundární analýze pozorovaných případů (observed case) byly statisticky významné účinky pozorovány.
Významný přínos byl pozorován u primárního parametru účinnosti ve 2 ze 4 studií provedených v USA s tabletami s řízeným uvolňováním bupropionu (300-450 mg). Ze 2 pozitivních studií byla jedna kontrolována placebem u pacientů s MDD a jedna byla aktivně kontrolovanou studií u pacientů s MDD.
Ve studii zaměřené na prevenci relapsu byli pacienti s odezvou na 8týdenní akutní léčbu v otevřené fázi s tabletami s prodlouženým uvolňováním bupropionu (300 mg/den) randomizováni buď k léčbě tabletami s prodlouženým uvolňováním bupropionu, nebo placebem po dobu dalších 44 týdnů. U tablet s prodlouženým uvolňováním bupropionu se prokázalo statisticky významné zlepšení účinku ve srovnání s placebem (p < 0,05) podle výsledků měření primárního parametru. Výskyt udržení účinku byl během 44 týdnů dvojitě zaslepené fáze následného pozorování 64 % u tablet s prodlouženým uvolňováním bupropionu a 48 % u placeba.
Klinická bezpečnost
Poměr vrozených srdečních vad prospektivně pozorovaný v mezinárodním těhotenském registru u těhotenství s prenatální expozicí bupropionu v prvním trimestru byl 9/675 (1,3 %).
V retrospektivní studii nebyl prokázán větší výskyt vrozených malformací nebo kardiovaskulárních malformací u více než tisícovky žen vystavených v prvním trimestru těhotenství bupropionu než u žen užívajících jiná antidepresiva.
V retrospektivní analýze s využitím dat ze studie National Birth Defects Prevention Study byla pozorována statisticky významná souvislost mezi výskytem vad výtokové části levé komory u novorozenců a matkou hlášeným užíváním bupropionu v počátku těhotenství. Nebyla pozorována žádná souvislost mezi užíváním bupropionu matkou a jinou vrozenou srdeční vadou nebo kombinací všech kategorií srdečních vad.
Další analýza dat ze studie Slone Epidemiology Center Birth Defects Study neshledala statisticky významný nárůst vad výtokové části levé komory při užívání bupropionu matkou. Statisticky významná souvislost však byla pozorována pro defekty komorového septa následně po užívání samotného bupropionu během prvního trimestru.
U zdravých dobrovolníků nebyl ve 14denní studii s titrací dávky do ustáleného stavu prokázán klinicky významný účinek tablet s řízeným uvolňováním bupropionu (450 mg/den) ve srovnání s placebem na QTcF interval.