Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Infuze může způsobit zvýšení tělesné teploty ( 3%) a méně často třes, zimnici a nauzeu (nevolnost)/zvracení ( 1%). Bylo referováno o přechodném zvýšení jaterních enzymů během intravenózní výživy.
Jako u všech hypertonických roztoků pro infuzi, může vzniknout tromboflebitida (zánět žil), podává-li se infuze do periferní žíly.
Zprávy o jiných nežádoucích účincích ve spojení s uvedenými komponentami jsou zcela vzácné.
Byly popsány reakce z přecitlivělosti (anafylaktické reakce, kožní vyrážka, kopřivka), respirační (dýchací) příznaky (např. tachypnoe (zrychlené dýchání)) a hyper/hypotenze (zvýšený/snížený krevní tlak). Bylo referováno o hemolýze (rozpad erytrocytů), retikulocytóze (zvýšené množství retikulocytů v periferní krvi), bolestech břicha, hlavy, nauzee (nevolnost), zvracení, zvýšené únavě a priapismu (přetrvávající erekce).
Fat overload syndrom (Syndrom z přesycení):
Nedostatečná schopnost eliminovat tuk vede k syndromu z přesycení. Ten se může objevit jako důsledek předávkování, ale také při nepřiměřené rychlosti infuze ve spojitosti s náhlou změnou klinického stavu pacienta, jako je snížení renální nebo jaterní funkce.
Syndrom z přesycení je charakterizován hyperlipidémií, horečkou, hepatosplenomegalií (zvětšením jater), anemií (chudokrevností), leukopenií (poklesem počtu bílých krvinek v krvi), trombocytopenií (poklesem počtu krevních destiček v krvi), koagulopatií (zvýšenou krvácivostí) a kómatem (hluboká porucha vědomí). Všechny symptomy jsou obvykle reversibilní a po ukončení podávání vymizí.
Předávkování
Nauzea, zvracení, pocení byly zaznamenány během infuze aminokyselin, pokud rychlost infuze překročí doporučenou maximální rychlost.
Předávkování může současně vyvolat předávkování tekutin, nerovnováhu elektrolytů, hyperglykémii a hyperosmolaritu.
Objeví-li se symptomy předávkování, má být infuze zpomalena nebo přerušena.
Hlášení nežádoucích účinků
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41, Praha 10
Webové stránky: http://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek
Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.