Podobně jako všechny léky, může mít i přípravek Quetiapine Polpharma nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Některé nežádoucí účinky mohou být závažné a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc: Navštivte okamžitě svého lékaře, pokud se u Vás objeví tyto příznaky: rychlý otok kůže, obvykle kolem očí, rtů a otok hrtanu potíže s polykáním vyrážka a potíže s dýcháním závažné kožní onemocnění, které způsobuje vyrážku, červenou kůži, puchýře na rtech, očích nebo v ústech, odlupování pokožky (Stevens-Johnsonův syndrom) závažné, náhlé alergické reakce s příznaky, jako je horečka a puchýře na kůži a olupování kůže (toxická epidermální nekrolýza). Tyto nežádoucí účinky jsou velmi vzácné nebo se vyskytují s frekvencí “není známo (z dostupných údajů nelze určit)“. Velmi časté (mohou postihnout více než 1 z 10 pacientů): závrať(může vést k pádům), bolesti hlavy, sucho v ústech ospalost (v průběhu užívání přípravku Quetiapine Polpharma může vymizet) (může vést k pádům) příznaky z vysazení léku (příznaky, které se objeví, když přestanete přípravek Quetiapine Polpharma užívat), ke kterým patří nespavost (insomnie), nevolnost (nucení na zvracení), bolest hlavy, průjem, zvracení, závrať a podrážděnost. Doporučuje se postupné vysazování léčby v průběhu alespoň 1–2 týdnů. nárůst tělesné hmotnosti neobvyklé pohyby svalů. Mohou zahrnovat obtíže při zahájení pohybu svalu, třes, pocit neklidu nebo svalovou ztuhlost bez bolesti. změny množství některých tuků (triglyceridy a celkový cholesterol). Časté (mohou postihnout až 1 z 10 pacientů ): zrychlený srdeční tep pocity bušení srdce, neobvykle rychlého či nepravidelného tepu zácpa, podrážděný žaludek (porucha trávení) pocit slabosti otok rukou a nohou nízký krevní tlak při vstávání. To může vyvolat závrať či mdlobu (může vést k pádům). zvýšené hladiny cukru v krvi rozmazané vidění neobvyklé sny a noční můry zvýšená chuť k jídlu podrážděnost poruchy řeči a vyjadřování sebevražedné myšlenky a zhoršení deprese dušnost zvracení (především u starších pacientů) horečka změny množství hormonů štítné žlázy v krvi snížení počtu některých typů krevních buněk zvýšené množství jaterních enzymů naměřené v krvi zvýšené množství hormonu prolaktinu v krvi. Zvýšené množství hormonu prolaktinu může ve vzácných případech vést:
Není známo (frekvenci nelze z dostupných údajů určit)
kožní vyrážka s nepravidelnými červenými skvrnami (multiformní erytém). příznaky z vysazení přípravku, které postihují novorozence matek, které užívaly kvetiapin v průběhu těhotenství.
Skupina léků, kam patří také přípravek Quetiapine Polpharma, může vyvolat poruchy srdečního rytmu, které mohou být závažné a v těžkých případech mohou vést k úmrtí.
Některé nežádoucí účinky mohou být zjištěny až při vyšetření krve. To zahrnuje změny hladin některých tuků (triglyceridů a celkového cholesterolu) nebo hladiny krevního cukru, změny množství hormonů štítné žlázy v krvi, zvýšení jaterních enzymů, snížený počet některých typů krevních buněk, snížené množství červených krvinek, zvýšenou hladinu kreatinfosfokinázy (látky obsažené ve svalech), snížené množství sodíku v krvi a zvýšené množství hormonu prolaktinu v krvi. Zvýšené množství hormonu prolaktinu v krvi může vzácně vést:
u mužů i žen k otokům prsů a neočekávané tvorbě mléka u žen k vymizení menstruace nebo nepravidelné menstruaci. Lékař Vás proto může občas odeslat ke kontrolnímu vyšetření krve.
Další nežádoucí účinky u dětí a dospívajících
U dětí a dospívajících se mohou objevit stejné nežádoucí účinky jako u dospělých.
Následující nežádoucí účinky byly častěji pozorovány u dětí a dospívajících než u dospělých, nebo nebyly pozorovány u dospělých: Velmi časté (mohou postihnout více než 1 z 10 pacientů) zvýšení množství hormonu nazývaného prolaktin v krvi. Zvýšení hormonu prolaktinu může vzácně vyvolat: o u chlapců i dívek otoky prsů a neočekávanou tvorbu mléka o u dívek vymizení menstruace nebo nepravidelnou menstruaci zvýšená chuť k jídlu zvracení neobvyklé svalové pohyby. Zahrnují obtížné zahájení pohybu svalů, třes, pocit neklidu nebo svalovou ztuhlost bez bolesti zvýšení krevního tlaku. Časté nežádoucí účinky (postihují až 1 z 10 pacientů) pocit slabosti, mdloba (může vést k pádům) ucpaný nos pocit podrážděnosti. Hlášení nežádoucích účinkůPokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48, 100 41 Praha 10
Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek
Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.
5.