Váš lékař může v pravidelných intervalech kontrolovat funkci ledvin, krevní tlak a množství elektrolytů (např. draslíku) v krvi.
Viz také informace v bodě „Neužívejte přípravek Vanatex“.
Musíte sdělit svému lékaři, pokud se domníváte, že jste (nebo můžete být) těhotná. Podávání přípravku Vanatex se nedoporučuje v časném těhotenství a po 3. měsíci těhotenství může způsobit závažné poškození dítěte (viz bod „Těhotenství a kojení“).
Pokud se Vás týká jakýkoli z výše uvedených stavů, sdělte to Vašemu lékaři předtím, než užijete Vanatex.
Další léčivé přípravky a přípravek Vanatex
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a), nebo které možná budete užívat.
Účinek léčby může být ovlivněn, pokud je Vanatex užíván společně s určitými dalšími léky. Může být nezbytné změnit dávku, učinit jiná opatření nebo v některých případech přestat užívat jeden z léků. To se týká jak léků na předpis, tak i léků bez předpisu, především:
Navíc:
Možná bude nutné, aby Váš lékař změnil Vaši dávku a/nebo udělal jiná opatření:
Přípravek Vanatex s jídlem a pitím
Vanatex můžete užívat s jídlem i bez něho.
Těhotenství a kojení
Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.
Přípravek Vanatex nesmí být užíván ve druhém a třetím trimestru těhotenství.
Lékař Vám obvykle poradí zastavit užívání přípravku Vanatex, jakmile zjistíte, že jste těhotná. Pokud během léčby přípravkem Vanatex otěhotníte, neprodleně navštivte a informujte svého lékaře.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Předtím, než budete řídit dopravní prostředek, používat nářadí nebo obsluhovat stroje nebo provádět jiné činnosti, které vyžadují soustředění, ujistěte se, že víte, jak Vás Vanatex ovlivňuje. Podobně jako mnoho dalších léků používaných k léčbě vysokého krevního tlaku může Vanatex v ojedinělých případech způsobit závratě a ovlivňit schopnost soustředit se.
Vanatex obsahuje laktózu (mléčný cukr). Jestliže Vám Váš lékař v minulosti řekl, že nesnášíte některé cukry, jako je i laktóza, poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete tento léčivý přípravek užívat.
Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Lidé s vysokým krevním tlakem často nezaznamenávají žádné projevy tohoto problému. Mnoho lidí se může cítit docela normálně. Proto je velmi důležité dodržovat pravidelné lékařské prohlídky, i když se cítíte dobře.
Dospělí pacienti s vysokým krevním tlakem: Obvyklá dávka je 80 mg denně. V některých případech Vám může Váš lékař předepsat vyšší dávky (například 160 mg nebo 320 mg). Může také kombinovat Vanatex s dalším lékem (například diuretikem).
Děti a dospívající (ve věku 6 až 18 let) s vysokým krevním tlakem:
U pacientů s hmotností do 35 kg je obvyklá dávka 40 mg valsartanu jednou denně.
U pacientů s hmotností 35 kg nebo více je obvyklá zahajovací dávka 80 mg valsartanu jednou denně.
V některých případech Vám lékař může předepsat vyšší dávky (dávku lze zvýšit na 160 mg, ale maximálně na 320 mg).
Dospělí pacienti po nedávném srdečním infarktu:
Po srdečním infarktu je obvykle léčba zahájena již po 12 hodinách, obvykle nízkou dávkou 20 mg dvakrát denně. 20 mg dávku získáte rozpůlením 40 mg tablety. Tato síla (40 mg tableta) není v současné době k dispozici od společnosti Pharmaceutical Works POLPHARMA SA, ale může být dostupná u jiných držitelů rozhodnutí o registraci. Lékař bude postupně tuto dávku zvyšovat v průběhu několika týdnů na maximální dávku 160 mg dvakrát denně. Konečná dávka závisí na tom, kolik jako pacient snesete.
Vanatex může být předepsán společně s dalšími léky na srdeční infarkt a lékař rozhodne, jaká léčba je pro Vás vhodná.
Dospělí pacienti se srdečním selháním:
Léčba obvykle začíná dávkou 40 mg dvakrát denně. 40 mg dávku získáte rozpůlením 80 mg tablety. Váš lékař bude postupně tuto dávku zvyšovat v průběhu několika týdnů na maximální dávku 160 mg dvakrát denně. Konečná dávka závisí na tom, kolik Vy, jako individuální pacient, jste schopen snést.
Vanatex může být předepsán společně s dalšími léky na srdeční selhání a Váš lékař rozhodne, jaká léčba je pro Vás vhodná.
Vanatex můžete užívat s jídlem i bez něho. Vanatex zapijte sklenicí vody.
Vanatex užívejte každý den v přibližně stejný čas.
Jestliže jste užil(a) více přípravku Vanatexu, než jste měl(a)
Jestliže se u Vás projeví závažné závratě a/nebo mdloby, lehněte si a kontaktujte ihned svého lékaře. Jestliže jste nešťastnou náhodou užili mnoho tablet, kontaktujte svého lékaře, lékárníka nebo nemocnici.
Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Vanatex
Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku.
Jestliže zapomenete užít svou dávku, užijte ji, jakmile si vzpomenete. Přesto ale, pokud se již blíží doba podání další dávky, tak vynechejte dávku, na kterou jste zapomněl(a).
Jestliže jste přestal(a) užívat přípravek Vanatex
Ukončení léčby Vanatexem může způsobit zhoršení Vašeho onemocnění. Neukončujte užívání léku, pokud Vám to Váš lékař nedoporučí.
Máte-li jakékoli další otázky, týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Tyto nežádoucí účinky se mohou vyskytovat v určitých četnostech, které jsou definovány následovně:
Některé symptomy (příznaky)vyžadují neodkladný lékařský zásah:
Může dojít k výskytu symptomů angioedému (což je specifická alergická reakce), jako jsou:
Jestliže se u Vás vyskytne jakýkoli z výše uvedených symptomů, navštivte ihned lékaře.
Nežádoucí účinky zahrnují:
Časté:
Méně časté:
Není známo
Četnost některých nežádoucích účinků se může lišit v závislosti na Vašem stavu. Například nežádoucí účinky jako jsou závratě a snížené funkce ledvin byly pozorovány méně často u pacientů léčených pro vysoký krevní tlak než u pacientů léčených pro srdeční selhání nebo po nedávném srdečním infarktu.
Nežádoucí účinky u dětí a dospívajících jsou podobné těm, které jsou známy u dospělých.
Hlášení nežádoucích účinků
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48, 100 41 Praha 10
Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.
Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.