Τα στοιχεία φαρμάκων δεν είναι διαθέσιμα στην επιλεγμένη γλώσσα, εμφανίζεται το αρχικό κείμενο
Jodid draselný serb
Absorpce Perorálně podaný jodid draselný se rychle vstřebává v gastrointestinálním traktu. Absorpce je dokončena do 2 hodin po podání. Potrava způsobuje zpoždění vstřebávání 10–15 minut.
Distribuce Po vstřebání se jodid dostává do systémového oběhu a rychle se vyměňuje mezi erytrocyty a extracelulární tekutinou. Jodid se pak distribuuje dvěma hlavními a konkurenčními cestami: absorpcí štítnou žlázou nebo vylučováním ledvinami. Jodid se v menší míře vyskytuje i v jiných tkáních než ve štítné žláze. Štítná žláza Vychytávání ve štítné žláze začíná rychle a u eutyreoidních pacientů dosahuje plateau 10 až 40 % dávky za 24 až 48 hodin. Doba potřebná k dosažení poloviny celkové absorpce ve štítné žláze se pohybuje od 3 do 6,5 hodiny se značnými interindividuálními rozdíly. Clearance ve štítné žláze závisí na jejím objemu a aktivitě. Je adaptivní a závisí na plazmatické koncentraci a příjmu potravy. V důsledku toho se při nízkém příjmu jódu ve stravě zvyšuje jeho příjem štítnou žlázou. Absorpce ve štítné žláze závisí také na fyziologickém věku; u dospívajících je vyšší než u dospělých a s věkem postupně klesá. Extratyreoidální tkáně Kromě štítné žlázy dochází k aktivnímu transportu jódu také v extratyreoidálních tkáních, jako jsou slinné žlázy, žaludeční sliznice, plexus choroideus a mléčné žlázy během laktace, ale v menší míře. Jód také prochází placentární bariérou a vstřebává se do štítné žlázy plodu, která po 12. týdnu těhotenství začíná jód koncentrovat a syntetizovat hormony štítné žlázy.
Biotransformace Ve štítné žláze se jodid vstřebává a oxiduje na jód a poté se váže na tyreoglobulin (organifikace). Hormony štítné žlázy tyroxin (T4) a trijodtyronin (T3) jsou pak syntetizovány oxidativní kondenzací jodovaných meziproduktů (monojodtyrosin (MIT) a dijodtyrosin (DIT)).
Eliminace Jodidy se vylučují převážně ledvinami (> 95 %) rychlou filtrací a částečnou reabsorpcí s clearance 30 až 36 ml/min. Poločas jodidu v systémovém oběhu je přibližně 6 hodin. Rychlost eliminace ledvinami není ovlivněna příjmem jódu ani hladinou jódu v séru. Pouze malé množství jodidu se vylučuje stolicí (asi 1 %), slinami a potem. U kojících žen dochází ke zvýšenému vylučování jodidu, který se ve velkém množství vylučuje do mateřského mléka, což se během prvních 6 měsíců laktace postupně snižuje.
Ένα ελεύθερα διαθέσιμο μη εμπορικό έργο για το σκοπό των συγκρίσεων λαϊκών φαρμάκων στο επίπεδο των αλληλεπιδράσεων, των παρενεργειών καθώς και των τιμών των φαρμάκων και των εναλλακτικών τους