Pokud je u Vás plánována jakákoli operace (i drobná, jako například trhání zubu), oznamte to svému lékaři. Kyselina acetylsalicylová ředí krev, může být tedy vyšší riziko krvácení.
Děti a dospívající
Při podávání dětem může kyselina acetylsalicylová způsobit Reyův syndrom. Reyův syndrom je velmi vzácné onemocnění postihující mozek a játra a může být život ohrožující. Z tohoto důvodu se přípravek Vasopirin nemá podávat dětem mladším 16 let, pokud to nedoporučil lékař.
Dbejte na to, aby u Vás nedošlo k dehydrataci (můžete mít žízeň a sucho v ústech), protože při dehydrataci může užívání kyseliny acetylsalicylové vést k narušení funkce ledvin.
Tento léčivý přípravek není vhodný k léčbě bolesti a potlačení horečky.
Pokud se Vás cokoli z výše uvedeného týká, nebo si nejste jistý(á), řekněte to svému lékaři nebo lékárníkovi.
Další léčivé přípravky a přípravek Vasopirin
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.
Účinnost léčby může být ovlivněna, pokud se kyselina acetylsalicylová podává současně s jinými léky:
Přípravek Vasopirin s jídlem, pitím a alkoholem
Enterosolventní tablety lze užívat s jídlem i bez něj.
Pití alkoholu může zvýšit riziko gastrointestinálního krvácení a prodloužit dobu krvácení.
Těhotenství, kojení a plodnostPokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.
Těhotné ženy nemají kyselinu acetylsalicylovou užívat, pokud to lékař nedoporučil. V posledních 3 měsících těhotenství nesmíte Vasopirin užívat, pokud tak lékař výslovně neurčil. V takovém případě nemá denní dávka překročit 100 mg (viz bod „Neužívejte Vasopirin“). Pravidelné nebo vysoké dávky tohoto léčivého přípravku v posledním období těhotenství mohou způsobit vážné komplikace matce i dítěti.
Kojící ženy nemají kyselinu acetylsalicylovou užívat, pokud to lékař nedoporučil.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů Přípravek Vasopirin neovlivňuje Vaši schopnost řídit a obsluhovat stroje.
3. Jak se přípravek Vasopirin užívá
Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Dospělí
Prevence srdečních infarktů:
Prevence mrtvice:
Prevence srdečních a cévních (kardiovaskulárních) problémů u pacientů trpících stabilní nebo nestabilní anginou pectoris (typ bolesti na hrudi):
Prevence tvorby krevních sraženin po některých typech operace srdce:
Starší pacienti
Stejně jako dospělí. Acetylsalicylová kyselina se má u starších pacientů, kteří jsou náchylnější k výskytu nežádoucích účinků, užívat opatrně. Léčba musí být pravidelně kontrolována.
Použití u dětí a dospívajících
Pokud to lékař nepředepsal, kyselina acetylsalicylová se nemá podávat dětem a dospívajícím mladším 16 let (viz bod „Upozornění a opatření“).
Způsob podání
Perorální podání.
Tablety se polykají celé a zapíjejí se dostatečným množstvím tekutiny (1/2 sklenice vody). Tablety jsou potaženy gastrorezistentní vrstvou, která brání podráždění trávicího traktu. Proto se nesmějí drtit, lámat nebo žvýkat.
Jestliže jste užil(a)více přípravku Vasopirin, než jste měl(a)Pokud jste Vy (nebo někdo jiný) omylem požil(a) příliš mnoho tablet, navštivte ihned svého lékaře nebo vyhledejte nejbližší pohotovost. Ukažte lékaři zbylé tablety nebo prázdný obal.
Příznaky předávkování mohou zahrnovat zvonění v uších, poruchy sluchu, bolest hlavy, závrať, zmatenost, nevolnost, zvracení a bolest břicha. Značné předávkování může vést ke zrychlenému dýchání (hyperventilaci), horečce, zvýšenému pocení, neklidu, záchvatům, halucinacím, nízké hladině cukru v krvi, komatu a šoku.
Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek VasopirinPokud vynecháte dávku, počkejte, až bude čas na další dávku, a poté pokračujte jako obvykle. Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou tabletu.
Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
4. Možné nežádoucí účinky Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Pokud zaznamenáte některý z následujících závažných nežádoucích účinků, přestaňte Vasopirin užívat a ihned vyhledejte lékaře: - Náhlá dušnost (sípání), otok rtů, obličeje nebo těla, vyrážka, mdloby nebo obtíže při polykání (těžká alergická reakce) (vzácné). - Zčervenání kůže s puchýřky nebo olupováním, což může být spojeno s vysokou horečkou a bolestmi kloubů. Může se jednat o erythema multiforme, Stevens-Johnsonův syndrom nebo Lyellův syndrom (vzácné). - Neobvyklé krvácení, jako vykašlávání krve, krev ve zvratkách nebo v moči nebo černá stolice (četnost není známa). - Vřídky v ústech, horečka a infekce (agranulocytóza – závažně snížené množství bílých krvinek) (vzácné). Možné nežádoucí účinky jsou dále seřazeny podle četnosti výskytu. Časté nežádoucí účinky (postihují 1 až 10 pacientů ze 100): - trávicí potíže, - zvýšená tendence ke krvácení, Méně časté nežádoucí účinky (postihují 1 až 10 pacientů z 1000): - kopřivka, - rýma, - dýchací obtíže, Vzácné nežádoucí účinky (postihují 1 až 10 pacientů z 10 000): - závažné krvácení do žaludku nebo střev, krvácení do mozku, změna počtu krvinek, - nevolnost a zvracení, - křeče v dolních cestách dýchacích, astmatický záchvat, - zánět krevních cév, - modřiny s fialovými skvrnami (podkožní krvácení), - těžké kožní reakce, jako je vyrážka zvaná erythema multiforme a její život ohrožující formy Stevens-Johnsonův syndrom a Lyellův syndrom, - reakce z přecitlivělosti, jako otok rtů, obličeje nebo těla anebo šok, - neobvykle silné nebo prodloužené menstruační krvácení, Nežádoucí účinky s četností není známo (četnost z dostupných údajů nelze určit) - zvonění v uších (tinitus) nebo snížená schopnost slyšet, - bolest hlavy, - vertigo (závrať), - vředy v žaludku nebo tenkém střevě a jejich proděravění (perforace), - prodloužená krvácivost, - porucha funkce ledvin, porucha funkce jater, - vysoká hladina kyseliny močové v krvi.
Hlášení nežádoucích účinků
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10
Webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek
Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.
5.