Farmakoterapeutická skupina: antiarytmika, třída III ATC skupina: C01BD Antiarytmické Prodloužení 3. fáze akčního potenciálu, které vede k poklesu proudu draslíku. Toto prodloužení není ovlivněno srdeční frekvencí. Snížení sinusové automaticity vedoucí k bradykardii neodpovídající na podání atropinu. Nekompetivní alfa- a beta-adrenergní inhibice. Zpomalení sinoatriálního, atriálního a nodálního vedení, které je výraznější, pokud je rytmus rychlý. Intraventrikulární vedení není ovlivněno. Prodloužení refrakterní periody a snížení excitability myokardu na atriální, nodální i ventrikulární úrovni. Zpomalení vedení a prodloužení refrakterní periody v přídatných atrioventrikulárních spojích.
Antianginózní Střední pokles periferního cévního odporu a snížení srdeční frekvence vedoucí k poklesu spotřeby kyslíku. Nekompetitivní alfa- a beta-adrenergní inhibice. Zvýšení koronárního průtoku díky přímému účinku na hladké svalstvo koronárních arteriol. Udržování srdečního výdeje díky poklesu aortálního tlaku a periferního cévního odporu.
Jiné Amiodaron má jen mírný negativně inotropní účinek. Nebyly provedeny žádné kontrolované pediatrické studie. V publikovaných studiích byla hodnocena bezpečnost amiodaronu u 1118 dětských pacientů s různými arytmiemi. V pediatrických klinických studiích byly užity následující dávky. Perorální: Úvodní dávka: 10 až 20 mg/kg/den po dobu 7 až 10 dní (nebo 500 mg/m2/den vyjádřeno na metr čtvereční povrchu těla). Udržovací dávka: měla by být užita nejnižší účinná dávka; v závislosti na individuální odpovědi se může pohybovat mezi 5 a 10 mg/kg/den (nebo 250 mg/m2/den vyjádřeno na metr čtvereční povrchu těla).