Před podáním tohoto léčivého přípravku těhotným nebo kojícím ženám nebo ženám ve fertilním věku musí být zváženy možné přínosy léčby kortikosteroidy oproti možným nežádoucím účinkům na matku a embryo nebo plod.
Těhotenství Methylprednisolon má být použit během těhotenství pouze v nezbytných případech, protože studie u člověka nemohou stanovit bezpečnost přípravku během těhotenství.
Některé kortikosteroidy rychle pronikají placentou. V jedné retrospektivní studii byl zjištěn častější výskyt nižší porodní váhy u dětí narozených ženám užívajícím kortikosteroidy. Přestože je neonatální adrenální insuficience u novorozenců vystavených kortikosteroidům v děloze vzácná, novorozenci vystavení vysokým dávkám kortikosteroidů mají být pečlivě sledováni a vyšetřeni s ohledem na riziko adrenální insuficience.
Vliv kortikosteroidů na průběh porodu není znám.
U dětí narozených ženám léčeným dlouhodobě kortikosteroidy během těhotenství byl pozorován šedý zákal.
Kojení Kortikosteroidy se v malých množstvích vylučují do mateřského mléka.
Kortikosteroidy, které se dostávají do mateřského mléka, mohou hypoteticky u kojených dětí zpomalit růst a zasahovat do tvorby endogenních glukokortikoidů, takový případ ale nebyl dosud nikdy popsán. Vzhledem k tomu, že s kortikosteroidy nebyly provedeny adekvátní reprodukční studie u člověka,
kortikoidy mají být podány kojícím matkám pouze v případě, že přínosy terapie převáží nad potenciálními riziky pro kojence.
Fertilita Ve studiích na zvířatech bylo prokázáno, že kortikosteroidy narušují fertilitu. Léčba kortikosteroidy může zhoršit kvalitu spermatu a způsobit amenoreu.