Падрабязнасці пра лекі недаступныя на абранай мове, адлюстроўваецца арыгінальны тэкст
Maracex
Těhotenství O použití morfinu u těhotných žen existuje omezené množství údajů. Nebylo zjištěno, že morfin způsobuje vrozené vady plodu. Morfin prochází placentární bariérou. Z tohoto důvodu musí být morfin během těhotenství používán pouze v případech, kdy přínos pro matku jednoznačné převyšuje riziko pro dítě. U porodních bolestí má být morfin podáván pouze lokálně do epidurálního nebo spinálního prostoru, protože systémové použití může prodloužit porod a způsobit respirační depresi u novorozence. Podávání morfinu matce během těhotenství může u dítěte způsobit závislost na opioidech a po narození vést k rozvoji abstinenčních příznaků. Novorozence, jejichž matky dostávaly během těhotenství nebo během porodu opioidní analgetika, je třeba sledovat s ohledem na příznaky respirační deprese nebo syndromu z vysazení léku (abstinenčního syndromu) u novorozence. Léčba může zahrnovat podávání opioidu a podpůrnou péči. V případě závažné respirační deprese má být podáván specifický opioidní antagonista.
Kojení Morfin je vylučován do mateřského mléka, kde dosahuje vyšších koncentrací než v plazmě matky. Pokud je matka léčena morfinem, není kojení kvůli riziku respirační deprese u dítěte doporučeno.
Fertilita Neexistují žádné klinické údaje o účincích morfinu na fertilitu mužů nebo žen. Studie na zvířatech prokázaly, že morfin může snížit fertilitu (viz bod 5.3).
Бясплатны даступны некамэрцыйны праект з мэтай лаічнага параўнання наркотыкаў на ўзроўні ўзаемадзеянняў, пабочных эфектаў, а таксама коштаў на лекі і іх альтэрнатывы