تفاصيل العقاقير غير متاحة باللغة المختارة ، يتم عرض النص الأصلي
Valetol
Fertilita Studie chronické toxicity paracetamolu u zvířat prokázaly výskyt atrofie varlat a inhibici spermatogeneze. Relevance tohoto nálezu u člověka však není známa.
Těhotenství Přestože paracetamol prostupuje placentární bariérou, nebyly u novorozence prokázány patologické změny. Klinické studie u lidí prokázaly zvýšení rizika spontánních potratů a intrauterinní zástavu růstu po aplikaci vyšších dávek kofeinu, rovněž byly pozorovány fetální arytmie. Eliminační poločas kofeinu je v těhotenství prodloužen na cca dvojnásobek, teratogenní efekt je u malých dávek vyloučen. U zvířat byly pozorovány abnormality skeletu s retardací růstu. V pokusech na zvířatech s deriváty pyrazolonu byla prokázána teratogenita jen v ojedinělých případech, použití propyfenazonu doposud neprokázalo známky teratogenity či embryotoxicity u zvířat i u lidí. Pro podání propyfenazonu u těhotných žen chybí dostatek zkušeností. Propyfenazon může inhibovat kontrakce uteru během porodu u žen a zvyšovat riziko krvácení u novorozence.V Amesově testu nebyly prokázány mutagenní změny v souvislosti s propyfenazonem. Vzhledem k chybějícím relevantním údajům o účinku kombinace paracetamol, propyfenazon a kofein na těhotné ženy se nedoporučuje přípravek Valetol během těhotenství užívat.
Kojení Přestože paracetamol byl prokázán v mateřském mléce kojících žen, nebyl v moči kojence detekován a nebyly detekovány ani jeho metabolity. Patologické změny u kojence nebyly rovněž zaznamenány. Kofein je distribuován v malém množství v mateřském mléce, přesto se však může u kojence kumulovat a působit psychostimulačně. Vzhledem k chybějícím relevantním údajům o účinku kombinace paracetamol, propyfenazon a kofein na kojence se nedoporučuje v období kojení přípravek Valetol užívat. Před podáváním kombinovaných léčivých přípravků je třeba dát přednost léčbě jednosložkovými přípravky se známým účinkem, které jsou pro kojící ženy vhodnější.