Údaje o drogách nie sú k dispozícii vo vybratom jazyku, zobrazí sa pôvodný text
Jodid draselný hameln
Při podávaní jodidu těhotným ženám byli zaznamenaný teratogenní účinky např. vrozená struma a hypotyreóza.
Avšak v případě radiační havárie použití jodidu draselného jako blokátoru štítné žlázy v nízkých dávkách a v průběhu krátkého časového období není kontraindikováno. Profylaktické podání jodidu těhotným ženám je účinné i pro plod.
Počet podaných dávek jodidu draselného v těhotenství má být minimální. Dlouhodobé podávaní jódu v oblastech s jeho sníženým obsahem, může vést k blokádě štítné žlázy u matky nebo u plodu, i s možným následkem ve vývoji plodu. Pokud je jodid užit v pozdním těhotenství, doporučuje se u novorozence monitorovat funkci štítné žlázy. To je rutinní postup při skreeningovém vyšetření novorozenců. U novorozenců, kterým byl podán jodid draselný v prvých týdnech života, má být monitorována hladina TSH a pokud je třeba i hladina T4 a v případě potřeby se stanoví vhodná substituční léčba.
Těhotné ženy s hypertyreózou nesmí užívat jodid draselný pro riziko vzniku blokády štítné žlázy u plodu.
Jód je aktivně transportován do mateřského mléka, přesto kojící matky můžou pokračovat v kojení (viz bod 5.2). Množství jodidu v mateřském mléce je příliš malé na to, aby ochránilo dítě. Proto se dětem jodid draselný musí také podat.