Den po užití přípravku Zolpidem Orion může být zvýšené riziko poruchy psychomotorických funkcí, včetně zhoršení schopnosti řízení, pokud:
Přípravek užijte jednorázově bezprostředně před spaním.
Další dávku už během téže noci neužívejte.
Náměsíčnost a související chování U pacientů, kteří užívali zolpidem a nebyli zcela probuzeni, byla hlášena náměsíčnost a s ní spojené chování, jako např. řízení vozidla, příprava a konzumace jídla, telefonování nebo soulož. Pacient si tuto činnost zpětně nepamatuje (amnézie). Riziko výskytu takového chování se zvyšuje při užití zolpidemu s alkoholem a dalšími látkami tlumícími centrální nervový systém, stejně jako při překročení maximální doporučené dávky zolpidemu. V případě výskytu takového chování okamžitě informujte lékaře, který může doporučit léčbu ukončit.Další léčivé přípravky a Zolpidem Orion
Jiné přípravky mohou být ovlivněny zolpidemem a naopak účinek zolpidemu mohou ovlivnit jiné přípravky. Při užívání zolpidemu s dále uvedenými přípravky může být následující den zvýšené riziko ospalosti a poruchy psychomotorických funkcí, včetně zhoršené schopnosti řídit vozidla:
Při užívání zolpidemu v kombinaci s antidepresivy včetně bupropionu, desipraminu, fluoxetinu, sertralinu a venlafaxinu můžete vidět věci, které nejsou skutečné (halucinace).
Zolpidem se nedoporučuje užívat současně s fluvoxaminem a ciprofloxacinem.
Pokud byste užívali zolpidem současně s výše uvedenými přípravky, můžete cítit zvýšenou ospalost.
Léky, které silně zvyšují aktivitu určitých jaterních enzymů, mohou snižovat účinek zolpidemu, např. rifampicin (antibiotikum užívané např. k léčbě tuberkulózy).
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat, včetně léků, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.
Zolpidem Orion s jídlem, pitím a alkoholem
Při léčbě nesmíte pít alkohol, neboť může být zvýšen uspávací účinek přípravku. Může být ovlivněna schopnost řídit a obsluhovat stroje.
Těhotenství, kojení a plodnost
Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.
Zolpidem by neměl být užíván během těhotenství a kojení, zvláště ne v prvních 3 měsících těhotenství, protože není ještě dostatek klinických zkušeností a nemůže být zaručena bezpečnost při užívání zolpidemu během těhotenství a kojení.
Nicméně když přínos pro matku převáží riziko pro dítě, může lékař rozhodnout léčit Vás zolpidemem. V případě, že je přípravek Zolpidem Orion užíván delší dobu během posledních měsíců těhotenství, mohou se u novorozence objevit abstinenční příznaky.
Jelikož je zolpidem v malém množství vylučován do mateřského mléka, neměl by být užíván během kojení.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Zolpidem má výrazný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje, může způsobit mikrospánek. Den po užití přípravku Zolpidem Orion je (stejně jako u jiných hypnotických léků) nutno počítat s tím, že:
Ke zmenšení výše uvedených nežádoucích účinků se mezi užitím zolpidemu a řízením vozidel, obsluhou strojů a prací ve výškách doporučuje odstup nejméně 8 hodin.
Při užívání přípravku Zolpidem Orion nepijte alkohol a neužívejte jiné psychoaktivní látky, protože to může ještě zesílit výše uvedené nežádoucí účinky.
Přípravek Zolpidem Orion obsahuje laktózu
Pokud Vám Váš lékař sdělil, že trpíte nesnášenlivostí některých cukrů, poraďte se s ním ještě před zahájením léčby tímto přípravkem.
3. Jak se přípravek Zolpidem Orion užívá
Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Tabletu užívejte těsně před ulehnutím do postele a zapijte.
Doporučená dávka je 10 mg zolpidemu za 24 hodin. U některých pacientů lze předepsat nižší dávku. Zolpidem je třeba podávat:
Je důležité, abyste nejméně 8 hodin po užití přípravku neprováděl(a) aktivity vyžadující zvýšenou pozornost.
Nepřekračujte dávku 10 mg za 24 hodin.
Obvyklá denní dávka je:
Použití u dospělých
Jedna tableta přípravku Zolpidem Orion denně (odpovídá 10 mg zolpidem-tartrátu/den).
Použití u starších, oslabených pacientů nebo pacientů s poruchou funkce jater
Polovina tablety přípravku Zolpidem Orion denně (odpovídá 5 mg zolpidem-tartrátu/den). Pokud je účinek nedostatečný a přípravek dobře snášíte, může Váš lékař zvýšit dávku na 1 tabletu přípravku Zolpidem Orion denně (odpovídá 10 mg zolpidemu-tartrátu/den).
Maximální dávka
Denní dávka 1 tableta přípravku denně (odpovídá 10 mg zolpidem-tartrátu/den) nesmí být překročena.
Použití u dětí a dospívajících
Zolpidem nesmí užívat děti a dospívající do 18 let věku.
Doba trvání léčby
Po opakovaném užívání po dobu několika týdnů může být uspávací účinek slabší.
Trvání léčby by mělo být tak krátké, jak je to jen možné - od několika dní do 2 týdnů a nemělo by být delší než 4 týdny.
Váš lékař Vám poradí kdy a jak ukončit léčbu.
Jestliže jste užil(a) více přípravku Zolpidem Orion, než jste měl(a)
Kontaktujte ihned svého lékaře. Vezměte s sebou tento leták a zbývající tablety, abyste je mohli ukázat lékaři.
V případě předávkování přípravkem Zolpidem Orion mohou být příznaky různé, od extrémní spavosti až do lehkého komatu (bezvědomí).
Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Zolpidem Orion
Nezdvojujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku. Pokud stále máte možnost spát 8 hodin, tabletu můžete užít. Pokud to není možné, neužívejte tabletu do té doby než půjdete spát následující den.
Jestliže jste přestal(a) užívat přípravek Zolpidem Orion
Nevysazujte zolpidem náhle, protože riziko abstinenčních příznaků je větší po náhlém vysazení léčby. Váš lékař Vám doporučí postupné snižování dávky.
V případě náhlého ukončení léčby se může dočasně zhoršit Váš spánek (návrat nespavosti). To může být doprovázeno poruchami nálady, úzkostí a neklidem. Abstinenční příznaky se projevují bolestí hlavy nebo bolestí svalů, extrémními stavy úzkosti a napětí, neklidem, zmateností, podrážděností a spánkovými poruchami a ve vážných případech ztrátou vnímání reality (derealizace), odcizením sebe sama (depersonalizace), nadměrným vnímáním zvuku (hyperakuze), znecitlivěním a brněním končetin, přecitlivělostí na světlo, hluk a fyzický kontakt, halucinacemi nebo záchvaty (epileptickými záchvaty). Je důležité vědět o možnosti takových příznaků, abyste se zbytečně neznepokojovali. Máte-li jakékoli další otázky, týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
4. Možné nežádoucí účinky
Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Tyto účinky jsou individuální a objeví se nejčastěji v první hodině po užití přípravku, pokud neulehnete ihned do postele či okamžitě neusnete. Tyto nežádoucí účinky se častěji vyskytují u starších pacientů.
Nežádoucí účinky jsou:
Časté nežádoucí účinky (mohou postihnout až 1 z 10 uživatelů):
Nervová soustava: ospalost, zvýšená nespavost, ospalost během následujícího dne, otupělost emocí, snížená úroveň bdělosti, zmatenost, únava, bolesti hlavy, závratě.
Zrak: dvojité vidění
Sluch: točení hlavy se ztrátou rovnováhy (vertigo), ztráta svalové koordinace (ataxie)
Žaludek a střevo: průjmy, nevolnost, zvracení, bolest břicha
Svaly: svalová slabost
Méně časté nežádoucí účinky (mohou postihovat až 1 ze 100 uživatelů):
Psychické: neklid, pohybový neklid (agitovanost), podrážděnost, agresivita, bludy, záchvat vzteku, noční můry, vnímání věcí, které nejsou skutečné (halucinace), psychické poruchy (psychózy), náměsíčnost, nevhodné chování a ostatní poruchy chování, ztráta paměti (amnézie), která může být
spojena s nevhodným chováním (viz bod 2. Upozornění a opatření)Takové reakce se s větší pravděpodobností vyskytnou u starších pacientů.
Během léčby přípravkem Zolpidem Orion nebo jinými přípravky na spaní (hypnotiky) se může projevit skrytá deprese.
Dlouhodobé užívání přípravku Zolpidem Orion může vést ke vzniku tělesné nebo psychické závislosti. Pokud náhle přerušíte léčbu, můžete trpět abstinenčními příznaky (viz bod 2. Upozornění a opatření).
Bylo hlášeno zneužití zolpidemu osobami závislými na drogách.
Pokles sexuálních potřeb (libida).
Kůže: kožní reakce
Není známo (z dostupných údajů nelze určit):
Nervová soustava: snížená úroveň vědomí
Játra: zvýšená hladina jaterních enzymů
Kůže: nadměrné pocení (hyperhidróza), závažné reakce způsobující otok kůže, hrdla nebo jazyka, potíže při dýchání a/nebo svědění (angioneurotický edém)
Celkové: nenormální chůze, snížení účinku zolpidemu
Poranění: pády (převážně u starších pacientů a při nesprávném užívání přípravku při nedodržování předepsaných doporučení)
Hlášení nežádoucích účinků
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10
webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek .
Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.