Neužívejte přípravek Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva:
Jestliže užíváte kterýkoli z těchto léčivých přípravků, sdělte to okamžitě svému lékaři.
Užívání těchto léčivých přípravků s přípravkem Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva by mohlo způsobit závažné nebo život ohrožující nežádoucí účinky nebo zamezit těmto léčivým přípravkům ve správné činnosti.
Upozornění a opatření
Před užitím přípravku Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.
Přípravek Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva může poškodit ledviny. Než začnete s léčbou, může lékař navrhnout provedení krevních testů k vyhodnocení funkce ledvin. Lékař může provést krevní testy také během léčby, aby sledoval funkci ledvin.
Přípravek Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva se obvykle neužívá s jinými léčivými přípravky, které mohou poškodit ledviny (viz Další léčivé přípravky a přípravek Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva). Je-li to však nevyhnutelné, bude lékař monitorovat funkci ledvin jednou týdně.
Jestliže jste infikován(a) virem hepatitidy B, lékař pečlivě uváží, která léčba bude pro vás nejvhodnější. Tenofovir-disoproxil a emtricitabin, dvě z léčivých látek přípravku Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva, prokázaly do jisté míry působení proti viru hepatitidy B, emtricitabin však není schválen pro léčbu infekce virem hepatitidy B. Příznaky hepatitidy se mohou po ukončení léčby přípravkem Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva zhoršit. Lékař pak může v pravidelných intervalech provádět krevní testy, aby zkontroloval, jak pracují Vaše játra (viz bod 3, Jestliže jste přestal(a) užívat přípravek Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva).
- Jakmile začnete užívat přípravek Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva, dávejte pozor:
Jakmile začnete užívat léčivé přípravky k léčbě infekce HIV, mohou se u Vás kromě oportunních infekcí vyskytnout autoimunitní onemocnění (stavy, které se vyskytují, když imunitní systém napadá zdravé tkáně). Autoimunitní onemocnění se mohou objevit mnoho měsíců po zahájení léčby. Pokud zaznamenáte příznaky infekce nebo jiné příznaky, jako jsou svalová slabost, slabost začínající v rukách a nohách a postupující směrem k trupu, bušení srdce, třes nebo hyperaktivita, prosím, informujte ihned svého lékaře a požádejte o nezbytnou léčbu.
Problémy s kostmi (někdy vedoucí ke zlomeninám) mohou nastat kvůli poškození buněk v tubulech ledvin (viz bod 4, Možné nežádoucí účinky).
Děti a dospívající
Další léčivé přípravky a přípravek Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva
Nesmíte užívat přípravek Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva s některými léky. Tyto léky jsou uvedeny v bodu Neužívejte přípravek Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva, na začátku bodu 2. Mezi ně patří některé běžné léčivé přípravky a některé rostlinné přípravky (včetně třezalky tečkované), které mohou vyvolat závažné interakce.
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.
Přípravek Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva se nesmí užívat také s žádnými jinými léky, které obsahují efavirenz (pokud to nedoporučí Váš lékař), emtricitabin, tenofovir-disoproxil, tenofovir-alafenamid, lamivudin nebo adefovir-dipivoxil.
Sdělte svému lékaři, že užíváte jiné léky, které mohou poškodit Vaše ledviny. Zde je několik příkladů:
Přípravek Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva může vzájemně reagovat s jinými léčivými přípravky, včetně rostlinných přípravků, jako jsou výtažky z Ginkgo biloba. V důsledku toho se může změnit koncentraci přípravku Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva nebo jiných léků v krvi. To může zabránit správnému působení léků nebo to může zhoršit nežádoucí účinky. V některých případech bude lékař muset upravit dávkování nebo zkontrolovat hladinu léků v krvi. Je důležité informovat lékaře nebo lékárníka, že užíváte kterýkoli z těchto léků:
Těhotenství a kojení
Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.
Ženy nemají otěhotnět během léčby přípravkem Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva a 12 týdnů po ní.
Lékař Vás může požádat o provedení těhotenského testu, aby se ujistil, že nejste těhotná, dříve než zahájíte léčbu přípravkem Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva.
Pokud byste mohla otěhotnět během užívání přípravku Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva, musíte používat spolehlivou formu bariérové antikoncepce (například kondom) s jinými metodami antikoncepce včetně perorální antikoncepce (pilulky) nebo jiné hormonální antikoncepce (například implantáty, injekce). Efavirenz, jedna z léčivých látek přípravku Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva, může zůstávat v krvi určitou dobu po ukončení léčby. Proto máte dále pokračovat v dodržování antikoncepčních opatření, popsaných výše, po dobu 12 týdnů po ukončení užívání přípravku Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva 600 mg/200 mg/245 mg.
Informujte svého lékaře okamžitě, jestliže jste těhotná nebo zamýšlíte otěhotnět. Jestliže jste těhotná, smíte užívat přípravek Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva, pouze pokud se Vy a Váš lékař rozhodnete, že je to nezbytně nutné.
U plodů zvířat a u dětí žen léčených efavirenzem během těhotenství byly pozorovány závažné vrozené defekty.
Než začnete užívat jakýkoli lék, poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.
Pokud jste v průběhu těhotenství užívala přípravek Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva, může lékař požadovat v zájmu sledování vývoje dítěte pravidelné krevní a jiné diagnostické testy. U dětí, jejichž matky užívaly v průběhu těhotenství NRTI, převažuje přínos z ochrany proti HIV nad rizikem nežádoucích účinků.
Nekojte během léčby přípravkem Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva. Mateřským mlékem se může přenést HIV i složky přípravku Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva a mohou vážně ublížit Vašemu dítěti.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Přípravek Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva může způsobit závrať, zhoršenou koncentraci a ospalost. Pokud zpozorujete tyto účinky, neřiďte a nepoužívejte jakékoli nástroje nebo stroje.
3. Jak se přípravek Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva užívá
Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Doporučená dávka přípravku je:
Jedna tableta každý den užívaná ústy. Přípravek Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva se má užívat nalačno (obvykle jednu hodinu před nebo dvě hodiny po jídle) nejlépe před spaním. Některé nežádoucí účinky (například závrať, ospalost) mohou být díky
tomu méně nepříjemné. Tabletu přípravku Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva spolkněte celou a zapijte vodou.
Přípravek Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva se musí užívat každý den.
Jestliže se lékař rozhodne vysadit jednu ze složek přípravku Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva 6, můžete dostat efavirenz, emtricitabin a/nebo tenofovir-disoproxil samostatně nebo s jinými léčivými přípravky k léčbě infekce HIV.
Jestliže jste užil(a) více přípravku Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva, než jste měl(a)
Jestliže si omylem vezmete příliš mnoho tablet přípravku Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva, existuje riziko, že se dostaví možné nežádoucí účinky tohoto přípravku (viz bod 4, Možné nežádoucí účinky). Kontaktujte svého lékaře nebo nejbližší pohotovost a požádejte je o radu. Lahvičku s tabletami vezměte s sebou, abyste dokázal(a) snadno popsat, co jste si vzal(a).
Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva
Je důležité, abyste nevynechal(a) dávku přípravku Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva.
Jestliže vynecháte dávku přípravku Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva (v rozmezí 12 hodin běžného užívání), vezměte ji co nejdříve a potom si vezměte svou další dávku v obvyklém čase.
Jestliže už je téměř čas pro další dávku (méně než 12 hodin), vynechanou dávku neužívejte. Počkejte s další dávkou do jejího pravidelného času. Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku.
Jestliže vyzvracíte tabletu (do 1 hodiny po užití přípravku Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva), užijte další tabletu. Nečekejte do doby, kdy si máte vzít další dávku. Nemusíte užívat další tabletu, pokud Vám bylo špatně více než 1 hodinu po užití přípravku Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva.
Jestliže jste přestal(a) užívat přípravek Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva
Nepřestávejte užívat přípravek Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva bez domluvy s lékařem. Vysazení přípravku Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva může závažným způsobem ovlivnit Vaši reakci na další léčbu. Je-li přípravek Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva vysazen, poraďte se s lékařem dříve, než opět začnete užívat tablety přípravku Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva. Lékař může zvážit podávání samostatných složek přípravku Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva, jestliže máte problémy nebo potřebujete upravit dávkování.
Když Vám dochází zásoba přípravku Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva, požádejte o další svého lékaře nebo lékárníka. To je velmi důležité, protože množství virů se může zvyšovat, i když se lék vysadí jen na krátkou dobu. Pak se může stát, že se onemocnění bude hůře léčit.
Jestliže máte infekci HIV a zároveň hepatitidu B, je obzvlášť důležité nepřerušovat léčbu přípravkem Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva bez předchozí domluvy s lékařem. Někteří pacienti měli krevní testy nebo symptomy naznačující, že se jejich hepatitida zhoršila po vysazení emtricitabinu nebo tenofovir-disoproxilu (dvou ze tří složek přípravku Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva). Pokud léčbu přípravkem Efavirenz/ Emtricitabine/ Tenofovir disoproxil Teva přerušíte, může Vám lékař doporučit obnovení léčby hepatitidy B. Měl(a) byste požadovat krevní testy pro kontrolu funkce jater po dobu 4 měsíců po ukončení léčby. U některých pacientů se závažnějším onemocněním jater nebo cirhózou není přerušení léčby doporučeno, protože by mohlo vést ke zhoršení hepatitidy, která může být život ohrožující.
Okamžitě oznamte svému lékaři všechny nové nebo nezvyklé příznaky po vysazení léčby, zejména příznaky, které spojujete s hepatitidou B.
Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
4. Možné nežádoucí účinky
Během léčby HIV může dojít ke zvýšení tělesné hmotnosti a zvýšení hladin lipidů (tuků) a glukózy v krvi. To je částečně spojeno se zlepšením zdravotního stavu a životním stylem a v případě lipidů v krvi někdy se samotnou léčbou HIV. Váš lékař bude provádět vyšetření, aby tyto změny zjistil.
Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Možné závažné nežádoucí účinky: ihned informujte svého lékaře
- Laktátová acidóza (nadměrné množství kyseliny mléčné v krvi) je vzácný (může postihovat až 1 z 1 000 pacientů), ale závažný nežádoucí účinek, který může ohrožovat život. Následující nežádoucí účinky mohou být příznaky laktátové acidózy:
Pokud se domníváte, že máte laktátovou acidózu, okamžitě vyhledejte svého lékaře.
Další možné závažné nežádoucí účinky
Následující nežádoucí účinky jsou méně časté (mohou postihovat 1 ze 100 pacientů):
Psychiatrické nežádoucí účinky kromě účinků uvedených výše zahrnují přeludy (falešné představy), neurózu. Někteří pacienti spáchali sebevraždu. Tyto problémy mají tendenci vyskytovat se častěji u pacientů s anamnézou duševního onemocnění. Vždy uvědomte svého lékaře, jestliže budete mít tyto příznaky.
Nežádoucí účinky na játra: Jestliže jste se zároveň nakazil(a) virem hepatitidy B, může u Vás dojít ke zhoršení hepatitidy po přerušení léčby (viz bod 3).
Následující nežádoucí účinky jsou vzácné (mohou postihnout 1 z 1 000 pacientů):
Pokud se domníváte, že máte kterýkoli z těchto závažných nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři.
Nejčastější nežádoucí účinky
Následující nežádoucí účinky jsou velmi časté (mohou postihnout více než 1 z 10 pacientů):
Testy také mohou ukázat:
Další možné nežádoucí účinky
Následující nežádoucí účinky jsou časté (mohou postihnout 1 z 10 pacientů):
Testy také mohou ukázat:
Následující nežádoucí účinky jsou méně časté (mohou postihnout 1 ze 100 pacientů):
Testy mohou také prokázat:
K rozpadu svalů, měknutí kostí (s bolestmi kostí a někdy mající za následek zlomeniny kostí), bolesti svalů, svalové slabosti a snížení hladiny draslíku nebo fosfátu v krvi může dojít v důsledku poškození buněk ledvinových kanálků.
Následující nežádoucí účinky jsou vzácné (mohou postihnout 1 z 1 000 pacientů):
Hlášení nežádoucích účinků
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu: Státní ústav pro kontrolu léčiv, Šrobárova 48, 100 41 Praha 10, webové stránky: http://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek .
Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.
5.